Přejít na obsah

SÚKL vydal seznam hrazených léků s chybou, lékárníci žádají odškodné

zpět
2.4.2010
léky
zvětšitlékyZdroj: teamsugar.com

léky | Zdroj: teamsugar.com

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) včera vydal nový seznam léčivých přípravků, hned ten den ho ale musel aktualizovat. Došlo totiž k chybě a v seznamu nebyly dvě skupiny léků na tlak. Lékárníkům prý vznikla finanční škoda, vymáhat ji budou po ministerstvu. Žádají také omluvu za vzniklé potíže.

Nový číselník začal platit včera ráno, ještě v průběhu dne ale došlo k jeho aktualizaci. Důvodem k této této změně byl fakt, že při zpracování seznamu došlo k chybě a nebyly v něm obsaženy dvě skupiny léků. Lékárny tyto konkrétní přípravky tak dávaly za původní úhrady, nové ale klesly až o 60 procent. To znamená, že pojišťovny dají lékárnám až tyto nižší úhrady, lékárníkům tak vznikla finanční škoda. Tu budou žádat po ministerstvu zdravotnictví. „Nejdřív musí být ty škody vyčísleny a potom můžeme vyzvat provozovatele, aby uplatnili náhradu škody na ministerstvu,“ potvrdil Zdraví.Euro.cz mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Lékárny budou požadovat finanční náhradu

Komora na problém média upozornila s tím, že vydávání těchto léků bylo chaotické a nepřehledné. Rozdíl mezi cenou a úhradou by měl sice doplatit pacient, lékárny však nemohly účtovat pacientům víc, protože neznaly nové úhrady. „My v tuto chvíli nejsme schopni říci, o kolik stoupne doplatek pacienta, protože v seznamu tyto léky nejsou,“ uvedl dále Krebs ještě předtím než ústav chybu napravil. Komora také vydala doporučení členům, aby do doby, než bude seznam doplněn, tyto léky pacientům nevydávali. Seznam obsahuje zhruba 200 položek, dostaly jej všechny lékárny. „Požádám ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a ředitele SÚKL Martina Beneše o veřejnou omluvu lékárníkům a pacientům za potíže vzniklé pochybením státní správy,“ píše prezident komory Stanislav Havlíček v dopise lékárníkům.

Chybu Ústav rychle napravil

Státní ústav pro kontrolu léčiv zareagoval na chybu velmi rychle. Již v odpoledních hodinách seznam aktualizoval a informoval lékárny a distributory. „K tomuto mimořádnému kroku SÚKL přistoupil s ohledem na technickou chybu, ke které došlo při zpracování Seznamu,“ uvedla mluvčí ústavu Veronika Petláková. Dodala, že chyba byla způsobena lidským faktorem a bude řešena podle interních směrnic.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: SÚKL vydal seznam hrazených léků s chybou,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL vydal seznam hrazených léků s chybou,…

Komentáře

další 4 komentáře
Rondel Změny cen se hlásí předem, a ne jako v Kocourkově zpětně!  | 2. 04. 2010 20:03

Zhruba stejný přístup je, když lékař " zcela dobrovolně a bez nátlaku" podepisuje smlouvu se zdravotní pojišťovnou někdy v polovině roku a tak se teprve zpětně dozví, za co šest měsíců léčil. Je to možné v jiné západoevropské zemi? Dost bych se divil. A co proti tomuto zpětnému podepisování smluv udělal prezident lékařské komory Kubek? Zatím nechci říkat, že nic. Čekám, že mě komorář Wicherek tuto otázku zodpoví. Ale prosím Wicherek, ne Kortusová.

x Změny cen se hlásí předem, a ne jako v Kocourkově zpětně!  | 2. 04. 2010 19:58

Kdyby pacienti věděli, že je SÚKL schopen např. až 10. v měsíci poslat aktualizaci, která platí nazpět 10 dnů a ke škodě lékárny, tak by se velmi jakéhokoliv úložiště spravovaného touto institucí. Dále SW firmy vyvěsí změny na web někdy před půlnocí,asi si snad myslí, že budeme čekat v lékárně na půlnoc, prostě v tomhle státě do jde do...Komora by se měla ostře proti tomu ohradit a trvat na tom, že platné a bezchybné změny dát na web 7 dní předem tak, jak to bylo v době, kdy se část změn zasílala na disketách poštou a kdy k takovým lapsům nedocházelo. A samozřejmě vzniklou škodu lékárnám uhradit !!

Adéla Becková Svatá prostoto....  | 2. 04. 2010 11:32

A tento ústav chce spravovat citlivá data všech občanů ČR?!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné