SÚKL zakročil proti sedmi webům s nelegální nabídkou léků

počítač, ruce

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zakročil proti sedmi webům s nelegální nabídkou padělaných léků, řekla ČTK mluvčí ústavu Veronika Petláková. Poskytovatele stránek vyzval, aby nabídku stáhli, což se také stalo. SÚKL kontroloval internetový prodej léků v mezinárodní operaci proti prodeji padělaných a nelegálních léčiv.

„Mezinárodního akčního týdne od 16. do 19. listopadu se zúčastnilo 26 zemí z celého světa. SÚKL spolupracoval v operaci Pangea II s Interpolem a pracovní skupinou IMPACT při Světové zdravotnické organizaci,“ uvedla mluvčí. Národní lékové agentury koordinovaly postup s policií a celními správami dané země.

Prověřeni byli provozovatelé webových stránek, jejich platební systémy a doručovací služby. „Celkem bylo zadrženo 955 nelegálních zásilek a zrušeno nebo znepřístupněno 72 nelegálních webových stránek,“ shrnula mluvčí.

„SÚKL prověřil na českém území s celníky na mezinárodním poštovním uzlu 23 zásilek ze třetích zemí s podezřením na obsah nelegálních léčiv, přičemž 20 zásilek nebylo vpuštěno do Česka,“ dodala.

Ředitel SÚKL Martin Beneš varoval občany před nákupem padělaných či nelegálních léčiv na internetu. Zdůraznil, že legální je v Česku pouze prodej prostřednictvím „kamenné lékárny“. Jen ta může zaručit, že léky jsou uchovány správně a obsahují účinnou látku v potřebném množství.

Seznam lékáren se zásilkovým a internetovým prodejem je na www.leky.sukl.cz. „Nabízet po internetu léky na předpis je nelegální. Pokud se na internetu setkáte s nelegální nabídkou léků, informujte SÚKL pomocí internetového formuláře, který je na našem informačním portálu, nebo na telefonu 272 185 333 či mailu infs@sukl.cz,“ upozornil ředitel.

Vysvětlil, že při nákupu z nabídky nezaručených stránek nemá kupující jistotu, že dostane kvalitní, účinný a bezpečný lék. Hrozí, že přípravek nebude obsahovat účinnou látku, nebo méně, než je na jeho obalu uvedeno.

Lék také může být poškozen nevhodným skladováním, případně může mít zcela jiné složení, než je na něm uvedeno. „Užití takového léku představuje závažné riziko pro zdraví kupujícího,“ varoval Beneš.

Ohodnoťte tento článek!