Přejít na obsah

SÚKL zamýšlí uvolnit prodej léků s efedrinem a kodeinem

zpět
11.5.2009

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zvažuje, že by se do půl roku léky s efedrinem a kodeinem, které jsou dosud na předpis, prodávaly volně. Změna má ale řadu kritiků, podle kterých se začnou volně dostupné medikamenty zneužívat k výrobě pervitinu...

Uvedl to sobotní Pražský deník.

Návrh na volný prodej léků s efedrinem a kodeinem přichází v době, kdy jsou léky s pseudoefedrinem kvůli masivnímu zneužívání k výrobě pervitinu k dostání jen na občanku a v omezeném množství, uvedl deník.

„Nemá to logiku. Po dlouholetém úsilí se nám podařilo dostat léky s pseudoefedrinem pod částečnou kontrolu a najednou budeme uvolňovat prodej léků s efedrinem?“ cituje list bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse. Zneužitelnost léků s efedrinem a pseudoefedrinem je podle něj stejná. „Pervitin se navíc z léků obsahujících efedrin původně vyráběl,“ upozornil Komorous, který zřejmě bude náměstkem nového ministra vnitra.

Šéf ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš však prý tvrdí, že z 60 tablet léků s pseudoefedrinem, které mohou pacienti bez předpisu za měsíc maximálně dostat, se dostačující dávka drogy vyrobit nedá. „Stejně tak budou nezneužitelné i léky s efedrinem a kodeinem,“ míní Beneš.

Zpochybňuje to nejen Komorous, ale také poslanec za ODS a lékař Boris Šťastný. „Šedesát tablet s obsahem 1800 miligramů pseudoefedrinu stačí narkomanovi k výrobě 20 dávek pervitinu, což je obrovské množství,“ uvedl Šťastný.

V případě zvýšení dostupnosti léků, jako je Alnagon nebo Kodein, navíc podle odborníků hrozí, že se dočká renesance jiná česká droga zvaná Braun, která je v současnosti na ústupu.

„Jde o takzvaný český heroin. Nebezpečný opiát, který se vyrábí z kodeinu a byl záležitostí hlavně 80. let,“ varoval podle listu Komorous

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: SÚKL zamýšlí uvolnit prodej léků s efedrinem a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku SÚKL zamýšlí uvolnit prodej léků s efedrinem a…

Komentáře

další 3 komentáře
Re:Policejní práce  | 12. 05. 2009 08:28

paní kolegyně, výdej s omezením se musí hlásit v reálném čase. Těch 168 hod, tj. 7 dní platí pro zasílání dat o vydaných receptech. Mimochodem, jak vy jste se morálně srovnala s tím, že pomáháte rathovi a té jeho bandě? Mám na mysli lékárnu, kterou vedete, oblepenou plakáty "Nevybíráme regulační poplatky". Jak to vysvětlujete lidem?

Iva Policejní práce  | 12. 05. 2009 06:57

Zase bude lékárník dělat policejní práci a sledovat, kolik že si klient již koupil. Protože však lékárník nemusí výdej hlásit v reálném čase, ale do 168 hodin, zdatný feťák si do té doby obejde dost zařízení, aby měl potřebné množství, nebo se najde dost mamlasů, kteří mu to za úplatu dojdou koupit na svůj OP. Také je zajímavé, že na recept je množství neomezeno a pochopila jsem, že se nezapočítává do limitu - to též skýtá jisté možnosti... Prostě opět buzerace slušných lidí a naprosto bezzubé opatření proti těm ostatním.

jiri k.k.k. ejhle, nihil novi..  | 11. 05. 2009 10:10

Možná vás bude zajímat, jak je to s bezpečností dat o preskripci. V některých státech USA se pro sledování preskripce používá podobný program, jako u nás zákonem zavádí SÚKL. Například ve Virginii (USA) se 30. dubna neznámý počítačový hacker "proboural" do jejich systému a odcizil záznamy o 8 miliónech pacientů a 35,5 miliónech receptů. Navíc celou databázi zašifroval a za to, že ji zase odšifruje, vyžaduje 10 miliónů dolarů. Podrobnosti ¨byly zveřejněny 7.5.2009 pod názvem Virginia Data Ransom na adrese http://www.schneier.com/blog/.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné