Šumperská nemocnice otevřela nový operační sál za 17 milionů Kč

operace, chirurgové, monitor

Šumperská nemocnice otevřela nový operační sál pro ortopedické a traumatologické operace, jehož kompletní přestavba stála více než 17 milionů korun. Rekonstrukce trvala necelé dva měsíce, chod nemocnice ani plánované operační zákroky neomezila.

Nový sál je vybaven nejmodernější technologií, řekli médiím zástupci zdravotnického zařízení. Nemocnici vlastní od března loňského roku Martin Polach, který ji získal od skupiny Agel. Nemocnice ročně zajišťuje zdravotní péči pro 200.000 obyvatel.

Zrekonstruovaný operační sál je vybaven špičkovou technologií, která například díky nové regulaci teploty a vzduchu pacienty maximálně chrání před vznikem infekce při operacích. „Pro operatéra představuje vybavení nejvyšší standard nejen díky tomu, že ví, že během operace je ovzduší maximálně čisté, ale má k dispozici i čtyři počítače kryté sklem, na kterých vidí rentgenové snímky. Navíc jsou zde výrazně lepší operační světla, která nám značně usnadňují operace na dlouhých kostech,“ uvedl primář ortopedického oddělení Zdeněk Štěpán.

Sál bude odborníkům sloužit například pro operace umělých kloubů či pro náročné traumatologické zákroky. Loni provedli šumperští ortopedi 2800 operací, z nichž téměř pětinu představovaly totální endoprotézy kyčlí, kolen a ramene. „Dalším obrovským plusem rekonstrukce je také nová dispoziční úprava předsálí, ve kterém anesteziologové chystají pacienty na sál. Přináší to nejen rychlejší přesun pacientů, ale jsme díky tomu schopni provést i více operací denně,“ uvedl primář Štěpán.

Loni investoval nový majitel do rozvoje nemocnice více než 50 milionů korun. Nemocnice například nedávno zrekonstruovala plicní oddělení, zakoupila nové rentgenové přístroje za deset milionů korun anebo vybavila porodní sály a dětskou JIP novými klimatizačními jednotkami.

Loňská jarní změna majitele šumperské nemocnice souvisí s předloňskou transakcí, při které Polach miliardáři Tomáši Chrenkovi prodal svůj čtvrtinový podíl v Agelu a výměnou za to mu Chrenek loni na jaře přenechal tuto nemocnici, která byla součástí zdravotnické skupiny Agel.

Ohodnoťte tento článek!