Šumperská nemocnice začala měřit novorozence až třetí den po porodu

Zdravotníci z Nemocnice Šumperk měří novorozence nově až třetí den po porodu

Vaše dítě měří 52 centimetrů…Takovou informaci se nově v Nemocnici Šumperk dozvědí rodiče až třetí den po porodu. Nemocnice se totiž rozhodla na základě doporučení ortopedických i neonatologických odborníků měřit délku novorozenců později a zabránit tak nefyziologickému natahování končetin ze schoulené polohy plodu v matčině břiše.

„Už samotný příchod na svět je pro miminko mnohdy velmi stresující záležitost. Musí se vyrovnat se změnou teploty, přerušením pupečníku, světlem. Vše je pro něj neznámé, stejně tak jako změna polohy. Rozhodli jsme se proto, i na základě doporučení předních odborníků v oblasti ortopedie a neonatologie, měřit délku novorozence až třetí den po porodu, čímž zabráníme násilnému a nefyziologickému natahování končetin ze schoulené polohy plodu v matčině břiše, které je pro novorozence po porodu traumatizující a z ortopedického hlediska nevhodné,“ vysvětluje vrchní sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková.

Jak sama přiznává, informace o váze a míře miminka je pro rodiče ještě na porodním sále velmi důležitá. Mnohdy je to jedna z prvních věcí, o kterou se zajímají. Na druhou stranu nově vzniklou situaci rodiče chápou a mnoho žen novinku v porodnici dokonce vítá. „Budoucí maminky jsme o našem rozhodnutí, měřit novorozence až třetí den po porodu, informovaly už i na sociálních sítích a musím říct, že ohlasy byly veskrze pozitivní,“ dodává vrchní sestra s tím, že pokud budou rodiče trvat na tom, že chtějí znát míru svého miminka hned po narození, dítě jim bude samozřejmě změřeno.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Porodnice disponuje celkem dvaadvaceti lůžky a čtyřmi nadstandardními pokoji. Oddělení nabízí řadu nadstandardních služeb – například cvičení pro nastávající maminky, ultrazvukový záznam na DVD a řadu dalších.

Oddělení nabízí samostatné porodními boxy, které ženám během porodu zaručí maximální soukromí. Moderní koupelny a sociální zázemí jsou samozřejmostí, stejně tak bezplatné připojení k internetu. Oddělení podporuje poporodní bonding a samozřejmostí je i pobyt maminek s dětmi 24 hodin denně a přítomnost otce, či jiné blízké osoby, u porodu.

Ohodnoťte tento článek!