„Superčistou laboratoř“ otevřeli v Motole

Titulní obrázek

Novou laboratoř včera představila Fakultní nemocnice Motol. Jde o „superčisté pracoviště“, které bude sloužit pro výzkum rakovinové vakcíny a práci s pupečníkovou krví. Do projektu, který se zrodil před čtyřmi lety, investovala nemocnice přibližně šest milionů korun. Zbytek financí získala od sponzorů…

Praha 5 – Celkem výstavba laboratoře přišla na jedenáct milionů. „Vzhledem k tomu, že je to v republice unikátní pracoviště, nedokážeme zatím odhadnout náklady na jeho provoz,“ uvedl ředitel této nemocnice Miloslav Ludvík. Pracoviště je podle stupně čistoty rozděleno na čtyři části. Nejméně sterilní je část D, nejsterilnější je prostor A. Tam dochází k nejchoulostivějším úkonům.

Celá laboratoř je klimatizován a vzduch zde prochází nejjemnějšími filtry. Pracuje se zde především s jednorázovými materiály. „Všechny povrchy v těchto místnostech byly vybírány tak, aby byly snadno udržovatelné a omyvatelné. Nejsou v nich ani žádné rohy, místo nich jsme sem instalovali zaoblené lišty. Zabrání se tím usazování nečistot,“ uvedl ředitel společnosti, která pracoviště projektovala, Zdeněk Kučera. V laboratoři se budou střídat pracovníci dvou projektů. První tým se zabývá vývojem vakcíny proti rakovině. Ta se zatím musí vyrábět pro každého člověka zvlášť. Dosáhne se jí speciální úpravou sloučených rakovinových a krevních buněk. Tento proces je velmi nákladný, a proto se zatím vakcína nepřipravuje pro všechny pacienty.

Laboratoř bude využívána skupinou vědců pro práci s transplantovanou pupečníkovou krví. Ta v sobě stejně jako kostní dřeň obsahuje kmenové buňky. Právě pomocí kmenových buněk lze léčit leukémii. Motolské pracoviště je již druhé, které bylo během posledních dvou dnů v Praze otevřeno. Prvním byly dva operační sály v nemocnici Na Františku. V těchto sálech provedou odborníci na 1300 operací ročně. Modernizace těchto sálů trvala necelých sedm měsíců a vyžádala si 47 milionů korun, které pokryla ze svého rozpočtu radnice Prahy 1.

Pražský deník

„Superčistou laboratoř“ otevřeli v Motole
Ohodnoťte tento článek!