Suttner viní ministerstvo

Středočeské nemocnice Kladno, Benešov, Mladá Boleslav, Příbram a Kolín sice nemají smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, ale zatím léčí tak jako dřív, tedy přijímají i pacienty na plánované lékařské zákroky. „Nemůžeme za to, že jsou beze smluv. Je to vina ministerstva zdravotnictví,“ uvedl Jiří Suttner, mluvčí VZP…

PRAHA – Středočeské nemocnice Kladno, Benešov, Mladá Boleslav, Příbram a Kolín sice nemají smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, ale zatím léčí tak jako dřív, tedy přijímají i pacienty na plánované lékařské zákroky. „Nemůžeme za to, že jsou beze smluv. Je to vina ministerstva zdravotnictví,“ obvinil tento úřad Jiří Suttner, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Dodal, že tyto nemocnice se v polovině minulého roku změnily na obchodní společnosti. VZP s nimi uzavřela prozatímní smlouvu do konce minulého roku. Bylo stanoveno, že 5. a 6. prosince proběhne výběrové řízení na smlouvu s VZP. To však ministerstvo zdravotnictví zrušilo. Smlouvy skončily s loňským rokem a od té doby nemocnice nemají žádné.

Ministr zdravotnictví David Rath ale podle ČTK tvrdí, že nemocnice, která má registraci, je povinna poskytovat péči v jejím rozsahu. „Smlouva s pojišťovnou není to nejpodstatnější, nejpodstatnější je registrace a rozsah registrace,“ řekl.

Registrace je předpokladem pro existenci jakéhokoli nestátního zdravotnického zařízení, vydávají ji kraje, respektive pražský magistrát. Vymezuje i rozsah péče.

Nemocnice ale bez peněz nejsou. Hejtman Petr Bendl (ODS) již dříve prohlásil, že na pokrytí případných dluhů kraj peníze má. Navíc VZP nemocnicím platí s určitým zpožděním a to znamená, že nedostatek peněz by se mohl projevit někdy v březnu nebo v dubnu. Do té doby, jak už ministerstvo zdravotnictví avizovalo, by mělo být výběrové řízení na smlouvu s pojišťovnou.

Pokud v ní bude klauzule, že VZP zaplatí i období bez smlouvy, pak je všechno v pořádku a vůbec nic se neděje.

Suttner se domnívá, že celá situace kolem těchto čtyř nemocnic se zbytečně zpolitizovala a neprospěla ke klidu pacientů. Obvinil i ministra Ratha, že uvedl věci, které „nejsou v souladu se skutečným stavem věcí“.

Právo

Suttner viní ministerstvo
Ohodnoťte tento článek!