Svatá Anna dostane osmdesát milionů

Osmdesát milionů dostane ještě tento týden od státu brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny. Peníze z ministerstva zdravotnictví použije na splacení části dluhu za léky. Celkem dluží dodavatelům léčiv sto třicet milionů. Ti jí proto přestali zásobovat…

Svatá Anna už netrpělivě čeká na desítky milionů od ministerstva zdravotnictví. Dneškem jí přestává dodávat léky také poslední velký distributor – společnost Pharmos. Slíbené peníze by to však mohly rychle změnit.

“ Brněnská nemocnice U svaté Anny dostane ještě do konce týdne osmdesát milionů korun,“ potvrdil ministr zdravotnictví David Rath. Mezi tři nejzadluženější fakultní nemocnice chce ministerstvo rozdělit tři sta osmdesát milionů.

Ředitel nemocnice U svaté Anny Roman Kraus podle vlastních slov peníze okamžitě pošle dodavatelům léčiv. “ Musíme je použít na postupné snížení dluhu distributorům. Zaplatíme těm, kterým dlužíme po lhůtě splatnosti,“ slíbil ředitel Kraus.

Dodavatelé léčiv se rozhodli zatím vyčkávat. “ Rozhodne, jak velké částky jednotliví distributoři dostanou. Pokud jim nemocnice splatí všechno, mohou dodávky ihned obnovit. Je to ale zcela na jejich vlastním rozhodnutí,“ řekl ředitel asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

Zatím se tak Svatá Anna bude muset spolehnout na svůj sklad a menší distributorskou společnost Stylmed H. Ta jí dodává léky nezbytné pro záchranu lidských životů.

Kvůli splácení dvoumiliardového dluhu za tři fakultní nemocnice se podle ministra Ratha letos nedá počítat s žádnou novou výstavbou a investicemi ve zdravotnictví.

V případě zadlužené brněnské nemocnice by to však nemělo ohrozit chystanou stavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC, které chce v Brně vybudovat americká klinika Mayo. “ Předpokládám, že se ho škrty nedotknou, protože větší množství peněz začne čerpat až příští rok,“ řekl ministr zdravotnictví David Rath. Připomněl, že projekt stále čeká na schválení vládou.

GÁBINA PERINGEROVÁ, Brněnský deník

Ohodnoťte tento článek!