Přejít na obsah

Svatoanenská nemocnice láká firmy na výzkum

zpět
21.5.2009

Centrum mezinárodního klinického výzkumu ICRC sice ještě nestojí, již nyní se ale Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně snaží oslovovat vhodné partnery z průmyslové sféry. Ti by měli pomoci s financováním výzkumu, zejména by měli ale umožnit lepší a rychlejší zavádění výsledků do praxe...

Nemocnice za účelem sehnat další partnery zorganizovala konferenci, které se zúčastnilo zhruba 100 firem. Jejím cílem bylo představit zástupcům společností působících v lékařském, farmaceutickém a biotechnologickém výzkumu možnosti spolupráce s ICRC v oblasti vývoje lékařských technologií, diagnostických i léčebných metod a nových léků. Usnadnit situaci a snížit podnikatelské riziko by mělo pomoci i Jihomoravské inovační centrum.(JIC) „Už při startu výzkumného záměru je potřeba myslet na jeho ekonomicky zajímavé výstupy, ale i patentovou ochranu,“ potvrdil pro Lidové noviny i iniciátor projektu ICRC Tomáš Kára. Čeští vědci mají dobré výsledky, ale zavádění do praxe je podle něj pro ně stále problém.

To potvrdil i náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. „Zavádění nových poznatků do praxe je problém. Českým nemocnicím zbytečně unikají peníze za neuskutečněné prodeje výsledků výzkumu jejich lékařů,“ uvedl Šnajdr. Dodal, že ve financování medicínského výzkumu v ČR najít dva extrémy. Někdy se málo posuzuje kvalita výzkumných záměrů a z veřejných rozpočtů se pak platí de facto mzdy nemocničních zaměstnanců. Nebo vědci vyvinou špičkové technologie, které pak však od nich levně převezmou velcí hráči farmaceutického průmyslu.

Proto je třeba myslet na patentovou ochranu již nyní, ministerstvo je přesvědčeno, že výzkumníci by měli kolem sebe mít tým právníků a dalších spolupracovníků, kteří zajistí, aby výsledky jejich bádání nemohl nikdo převzít. „To je právě velký rozdíl mezi Spojenými státy a námi, ochrana intelektuálního vlastnictví u nás, pokud vůbec je, tak většinou tehdy, když je pozdě, když se zjistí, že se publikovaly výsledky, které se mohly patentovat,“ doplnil Kára.

Podle šéfa nemocnice Petra Košky už dnes nemocnice stejně jako řada dalších v Česku s farmaceutickými firmami spolupracuje. Testuje pro ně léky a aktuálně například také vyvíjí nový typ nástroje, který by lékařům umožnil dostat se cévami k ložisku epilepsie a dalších nemocí v mozku. Podle Košky výzkumných možností v nemocnici ještě přibude právě s otevřením ICRC, které má být hotové v roce 2011 a do jehož stavby a vybavení stát investuje 2,9 miliardy korun. Na výzkumu se tam budou podílet odborníci prestižní americké kliniky Mayo.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Svatoanenská nemocnice láká firmy na výzkum

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Svatoanenská nemocnice láká firmy na výzkum

Komentáře

dalších 8 komentářů
Petr Bouzek Tak by to mělo být, ale není.  | 22. 05. 2009 18:32

Kdyby se všichni lékaři dohodli, že minimální mzda za kterou jsou ochotni pohnout pozadím je 500 kč na hodinu a zákoník práce je zákon, který se musí dodržovat a ne obcházet, potom by to tak bylo. Ale lékaři jsou bohužel podivnou ekonomicky nepoučenou skupinou, která se nechává dobrovolně vydírat a často je na to i hrdá. Je to takový podivný druh flagelanství. Vzorem pro lékaře je asi pořád ten revoluční pošuk z knihy "Jak se kalila ocel". Lékaři jsou zakaleni dost, ale už začínají rezivět. A železná ruda na revoluční tavbu začíná docházet.

Pako Re:Re:stav zdravotnictvi v CR je nasledovny:  | 22. 05. 2009 18:12

Opět...ANANAS! 1/slušné peníze 2/slušné zacházení 3/ lidská pracovní doba 4/jinak ANANAS!

je to 100 Kc na hodi Re:Re:Re:stav zdravotnictvi v CR je nasledovny:  | 22. 05. 2009 16:15

uz se urcite vali davy bilych vohnoutu k Nachodu

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné