Přejít na obsah

Svatopluk Němeček: Krajské nemocnice musejí zeštíhlet

zpět
29.6.2011
nemocnice, chodba, pohotovost, jip
zvětšitnemocnice, chodba, pohotovost, jipZdroj: www.wales.nhs.uk

nemocnice, chodba, pohotovost, jip | Zdroj: www.wales.nhs.uk

 

"Tento rok musejí manažeři šesti krajských nemocnic oproti loňsku ušetřit dohromady padesát milionů korun. Snížit ztráty natolik, aby příští rok mohly být na nule," míní ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček, kterého krajští radní jmenovali do funkce manažera, jenž by měl navrhnout řešení špatné ekonomické situace nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem.

Loni šest krajských nemocnic hospodařilo s kumulovanou ztrátou 120 milionů korun. Letos by tato ztráta podle Němečka neměla přesáhnout sedmdesát milionů, příští rok by neměla být žádná. Jak to udělat? „Musí nastat zeštíhlení provozů a racionalizace struktury. To je nevyhnutelné,“ tvrdí Němeček.

V šesti krajských nemocnicích - v Karviné, Opavě, Frýdku-Místku, Třinci, Havířově a Krnově - je nyní přes tři tisíce lůžek. Zhruba třetina z nich je trvale neobsazena. Kvůli nim se drží personál a souvisejí s nimi další výdaje. Bude nutné počet lůžek snížit. „Udělá se to ale tak, aby to pacienti nepocítili,“ slíbil Němeček.

Vedení nemocnic se musí také domluvit na oborech, které chtějí preferovat, a které omezí. „Není ekonomicky přijatelné, aby například urologické oddělení naplno fungovalo zároveň v krnovské a opavské nemocnici, které jsou vzdáleny od sebe dvacet kilometrů. Bude to zřejmě tak, že v jedné nemocnici zůstane zachováno komplexní oddělení a ve druhé jenom odbornost, to znamená ambulance. Podobně je to s plicním oddělením,“ vysvětlil Němeček s tím, že se ale neočekává masivní propouštění zaměstnanců.

„Počítá se s redukcí obslužných provozů, úřednických funkcí. Částečně se to vyřeší přirozeným úbytkem. Zbytek přesunem personálu na místa, kde bude potřeba,“ předpokládá Němeček.

Špatné hospodaření bylo podle Němečka také důvod, proč krajští radní tento týden vyměnili šéfa Slezské nemocnice v Opavě. Milana Cveka vystřídal ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec. Moravskoslezský kraj zřizuje osm nemocnic.

Bílovecká nemocnice funguje jako akciová společnost, novojičínskou nemocnici, jejíž součástí je komplexní onkologické centrum, chce Moravskoslezský kraj pronajmout zdravotnickému holdingu Agel. To se ale nelíbí šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který kvůli tomu dnes přijede do Ostravy jednat se svým stranickým kolegou - hejtmanem Jaroslavem Palasem.


Komentovat článek: Svatopluk Němeček: Krajské nemocnice musejí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Svatopluk Němeček: Krajské nemocnice musejí…

Komentáře

další 2 komentáře
Zdena Zdráhalová Je třeba  | 30. 06. 2011 10:32

Je třeba snížit zadluženost a racionalizovat počet lůžek. Je třeba vyřešit zadluženost v Novojičínské nemocnici. Tak už víme co je třeba. Mne by zajímalo, proč je to třeba, kde se stala chyba, kdo za tro může a kde ty peníze jsou, kam zmizely. Kdo podepisoval smlouvy, kdo řediteloval, kdo má odpovědnost za zřizovatele, jak a kolik platí pojišťovny.

montevideo konkurence  | 29. 06. 2011 11:24

Pan Němeček, jako ředitel prakticky konkurenční Fakultní nemocnice Ostrava je v jasném střetu zájmů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné