Svaz pacientů podal trestní oznámení kvůli prodeji nemocnic

Titulní obrázek

Hlavní zodpovědnost za údajně nevýhodný prodej nese podle Luboše Olejára středočeský hejtman Petr Bendl. Podle zástupců svazu ale jsou za něj zodpovědní i zastupitelé, kteří pro záměr hlasovali. V té době prý byli obeznámeni s dopisem svazu, který je varoval před porušením zákona…

Svaz pacientů ČR podal kvůli loňskému prodeji některých středočeských nemocnic trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle nich může prodej mimo jiné ohrozit dostupnosti zdravotní péče. Zařízení byla navíc prodána pod cenou, a kraj tak přišel o více než miliardu korun, řekli dnes novinářům zástupci vedení svazu.

Hlavní zodpovědnost za údajně nevýhodný prodej nese podle prezidenta svazu Luboše Olejára středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Podle zástupců svazu ale jsou za něj zodpovědní i zastupitelé, kteří pro záměr hlasovali. V té době prý byli obeznámeni s dopisem svazu, který je varoval před porušením zákona.

Vyšetřování by prý mělo osvětlit, kdo všechno se na prodeji podílel. „V této situaci by měl být (hejtman) podle nás zajištěn, aby neovlivňoval svědky v této kauze,“ řekl Olejár. Zástupci svazu podali oznámení na počátku září. Celou záležitost prý zveřejňují před blížícími se volbami proto, aby středočeští voliči věděli „s kým mají tu čest.“

Bendl ČTK řekl, že za oznámením vidí „evidentní rukopis ČSSD před volbami,“ a že něco podobného čekal. „Kriminalizování jsem si před volbami užil už několikrát,“ uvedl. Dodal, že zná mnoho pacientů, kteří jsou s privátní péčí spokojeni.

Vedení svazu má podezření, že v souvislosti s prodejem došlo ke spáchání několika trestných činů, mimo jiné podvodu a korupce. Podle jejich údajně „velmi střízlivých“ odhadů měl prodaný majetek cenu asi 1,6 miliardy korun. Kraj za něj však získal pouze 480 milionů, uvedli zástupci svazu.

Svaz navíc tvrdí, že nemocnice neměly být prodány vůbec. Podle viceprezidenta svazu Josefa Mrázka z prodaných nemocnic odcházejí lékaři a klesá v nich kvalita péče. Hrozí prý i zánik celých zařízení, v kraji by proto mohla být ohrožena dostupnost lékařské péče.

Kraj prodal celkem deset menších zdravotnických zařízení. Pět oblastních nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně a Benešově si ponechal a prodat je prý nehodlá.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!