Svaz pacientů podal trestní oznámení na SÚKL

Svaz pacientů podal trestní oznámení na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za to, že sbírá citlivá data o zdraví pacientů i přesto, že podle ochránců soukromí tak činí v rozporu se zákonem. ČTK to sdělil mluvčí svazu. Mluvčí SÚKL Veronika Petláková řekla ČTK, že ústav podal námitky, ve věci není dosud pravomocně rozhodnuto…

Svaz pacientů podal trestní oznámení na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za to, že sbírá citlivá data o zdraví pacientů i přesto, že podle ochránců soukromí tak činí v rozporu se zákonem. ČTK to sdělil mluvčí svazu. Mluvčí SÚKL Veronika Petláková řekla ČTK, že ústav podal námitky, ve věci není dosud pravomocně rozhodnuto.

Podnět k prošetření podala Česká lékárnická komora. Informace o užívaných lécích shromažďuje SÚKL v centrálním úložišti od začátku roku. Dají se z nich odvodit nemoci, kterými člověk trpí. Svaz pacientů původně provoz centrálního úložiště podporoval, posléze názor změnil. Vadí mu, že ústav shromažduje ze všech lékáren data ze všech běžných receptů bez vědomí a souhlasu pacientů.

„V této souvislosti podal Svaz pacientů na ústav trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku, poškozování cizích práv, poškození a zneužití záznamu na nosiči informací a zneužití pravomoci veřejného činitele,“ uvedl mluvčí.

Petláková poznamenala, že policie zatím SÚKL kvůli trestnímu oznámení nekontaktovala. Ujistila, že v případě šetření budou pracovníci ústavu s policií spolupracovat. „Zřízení a kompletní provoz centrálního úložiště elektronických receptů je plně v souladu se zákonem o léčivech, a to včetně veškerých požadavků obsažených v pokynech SÚKL,“ zdůraznila.

Podle kontrolního protokolu, který má ČTK k dispozici, ústav osobní údaje z lékových záznamů dostatečně nezabezpečil proti zneužití a nezajistil, aby v rámci automatizovaného zpracování osobních údajů používaly systém pouze oprávněné osoby.

Na vlastním spuštění a následném provozu centrálního úložiště neshledali ochránci soukromí podle ústavu žádné nedostatky. „Rovněž tak ochrana shromážděných osobních údajů přímo v centrálním úložišti nebyla hodnocena jako nedostatečná,“ shrnula Petláková.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!