Přejít na obsah

Svaz zdravotních pojišťoven nesouhlasí s úhradovou vyhláškou

zpět
8.12.2011
Jaromír Gajdáček:
Není záměr likvidovat
péči či šikanovat
nemocnice.
zvětšitJaromír Gajdáček: Není záměr likvidovat péči či šikanovat nemocnice.
Autor: Jaroslav Tatek

Jaromír Gajdáček: Není záměr likvidovat péči či šikanovat nemocnice. | Autor: Jaroslav Tatek

 

Svaz zdravotních pojišťoven nesouhlasí s návrhem úhradové vyhlášky pro příští rok. Na rozdíl od zdravotníků, kteří chtějí za léčení ještě víc peněz, než mají podle vyhlášky dostat, pojišťovny tvrdí, že budou nuceny platit víc, než jsou jejich možnosti. Ve stanovisku zaslaném ČTK upozorňují, že nemohou vydat víc, než vyberou a dodají z rezerv, jinak jim hrozí nucená správa. Ministerstvo přijímá připomínky k vyhlášce do konce tohoto týdne, příští týden by měla mít už definitivní podobu.

„Navýšení úhrad není v souladu s finančními možnostmi systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2012. Například v ústavní péči přinese navržený způsob úhrady nárůst nákladů zhruba o deset procent, což je neúnosné,“ uvádí prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

„Jak strana poskytovatelů péče, tak strana jejích plátců mají poměrně hraniční postoje. Ministerstvo se snaží najít mezi oběma stranami kompromisní řešení,“ řekl ČTK k prohlášení pojišťoven mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Zaměstnanecké pojišťovny na rozdíl od Všeobecné zdravotní pojišťovny nemohou spoléhat na garanci státu, který mnohamiliardové propady největší pojišťovny dosud vždy pokryl.

Návrh vyhlášky není podle Gajdáčka ani v souladu s předpokládanou restrukturalizací akutní péče. Nemocnice by měly v následujících letech měly zrušit až 10.000 akutních lůžek, část z nich přeměnit na lůžka následné a dlouhodobé péče. Navyšování úhrad podle vyhlášky ale není podle Gajdáčka nijak vázáno na konkrétní smluvní vztah, takže nevytváří motivaci nemocnic pro efektivní hospodaření.


Komentovat článek: Svaz zdravotních pojišťoven nesouhlasí s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Svaz zdravotních pojišťoven nesouhlasí s…

Komentáře

další 4 komentáře
P Svaz zdrav.poj.......  | 9. 12. 2011 09:03

Ta rozdílnost je dána úhlem pohledu. Zatímco AČMN počítá čistou změnu, očištěnou o změnu DPH, inflace a dalších, tak pojišťovny kalkulují změnu hrubou. A to, že si každá strana ještě nějáké to procento přihodí jak se jí hodí, je myslím zřejmé.

C Svaz zdrav.poj.......  | 8. 12. 2011 16:33

Víte jak si v takovém bordelu medí různí policajti, estébáci, bachaři s plzeňskými tituly na postech ředitelů zařízení, zdravotních rádoby pojišťoven a podobných xindlů ? Kde jinde by dostali 150 000 čistá ruka za hnůj, který produkují ?

Jan Svaz zdrav.poj.......  | 8. 12. 2011 12:30

Připadám si jak v Kocourkově.Umí vůbec v této republce spočítat kolik nemocnice dostanou financí? Zaměstananecké ZP spočátaly pro nemocnice o 10 % vice,a v naších typech nemocnic AČMN to vychází 98 %.To je neuzvěřitelný chaos.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné