Svědci v kauze Všetečka tvrdí, že nákup rentgenů byl potřeba

soud, právo, spravedlnost

Bývalí členové představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje u Okresního soudu v Hradci Králové uvedli, že projekt digitalizace nemocnic byl potřebný. Svědci vypovídali v kauze bývalého prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečky (ODS).

Kauza se týká Všetečkou v roce 2008 podepsané smlouvy na nákup rentgenů pro nemocnice hradeckého kraje.

„Technologie v jednotlivých nemocnicích již byla zastaralá a bylo nutné ji vyměnit. Celý projekt jsem považoval za velmi prospěný,“ řekl například někdejší člen představenstva holdingu Jan Michálek. Stejný názor měl i bývalý člen představenstva Jan Vaník, který uvedl, že digitalizace nemocnic byla velmi dobrá myšlenka, kterou podporoval. Někdejší člen představenstva Jiří Stejskal řekl, že projekt posunul zdravotnictví kraje o notný kus dopředu.

Okresní soud bude výslechy svědků pokračovat také odpoledne, současný hejtman hradeckého kraje a senátor Lubomír Franc (ČSSD) se ale z jednání omluvil. Předsedkyně senátu Helena Huláková dnes dopoledne novinářům řekla, že hlavní líčení odročí na listopadový termín, kdy by měl u soudu vypovídat například znalec.

Všetečka, který byl náměstkem pro zdravotnictví, smlouvu podepsal jako předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za 118 milionů korun byla firma Puro-Klima. Obžaloba ho viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla 105 milionů korun, a způsobená škoda tak činí asi 13 milionů korun. K podpisu smlouvy prý Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku. Všetečka však obžalobu odmítá a tvrdí, že nákup schválily příslušné orgány kraje. Všetečkovi hrozí v případě prokázání viny dva až osm let vězení.

Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat. V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!