Svitavská nemocnice rentgenuje již jen digitálně

Obrázek pacienta čekajícího na vyšetření s rentgenovými snímky v ruce patří ve svitavské nemocnici již minulosti. Nemocnice otevřela radiodiagnostické oddělení, kde jsou veškeré rentgenové a ultrazvukové snímky pouze v digitální podobě. Lékaři si je mohou prohlížet na počítačových monitorech i na jiných odděleních…

Svitavy –

„Snímková dokumentace se již nebude zpracovávat analogově, ale digitálně. Znamená to, že místo foliových snímků, na které byli pacienti dosud zvyklí, získáme informaci do počítačového systému. Je to podobná změna jako při přechodu z klasické fotografie na digitální,“ řekla primářka radiodiagnostického oddělení Dagmar Zezulová.

Z jednoho snímku nyní lékaři mohou získat více informací. „Když šel dříve pacient na snímek plic, páteře a hrudníku, bylo to několik expozic. Dnes dokážeme z jedné nastavením zvláštních oken vyčíst údaje o orgánech i o skeletu,“ vysvětlila Zezulová.

Kromě rentgenového vyšetření je ve svitavské nemocnici digitalizované i ultrazvukové vyšetření. Snímky mají k dispozici po počítačové síti lékaři v nemocnici i mimo ni. Dalším zdravotníkům je možné potřebné snímky vypálit na CD disk a zaslat poštou. „Pacient již nemusí běhat po chodbách se snímky. Dva lékaři se mohou dívat na monitor a konzultovat nad jedním obrazem. Dokonce může jeden z nich určitý bod označit a druhému se toto místo také zobrazí,“ uvedla primářka radiodiagnostiky.

Nemocnice musela rozvést po budově novou strukturovanou kabeláž, nakoupit pracovní stanice a čtečky a posílit kapacitu počítačového serveru pro digitální archiv snímků. „Takto kompletně digitalizované pracoviště radiodiagnostiky zřejmě nemá žádné jiné zařízení v kraji. Všude ještě alespoň zčásti funguje 'mokrý provoz' při zpracování rentgenových snímků,“ uvedl manažer informačního systému svitavské nemocnice Petr Vyskočil. Postupné napojování digitální techniky trvalo přibližně dva měsíce. Archiv digitálních snímků nyní umožňuje lékařům najít k jednomu pacientovi všechny dosud provedené snímky.

„Naše rentgenová i ultrazvuková technika je takové generace, že na digitalizaci byla již připravena a šlo spíše o její propojení a zpracování výstupů,“ uvedl ředitel Nemocnice Svitavy Pavel Havíř. Náklady na přechod na digitální systém dosáhly podle něj přibližně 8,5 milionu korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!