Přejít na obsah

Svoboda: Julínkovy zákony prošly radou, politická debata pokračuje

zpět
27.2.2008

Legislativní rada doporučila do dalšího jednání sedm zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), které mají vést k reformě zdravotnictví. Novinářům to dnes sdělil předseda legislativní rady Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Zdůraznil, že rada posuzovala pouze legislativní aspekty návrhů, nikoli politické...

Vyjadřovala se podle něj též zatím pouze k věcným záměrům, které mají stále ještě vysokou míru obecnosti. „Čeká nás namáhavá, komplikovaná debata nad přesným zněním,“ konstatoval.

Rada předala své vyjádření s řadou připomínek ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS). Jeho mluvčí Tomáš Cikrt řekl, že všechny připomínky jsou pro ministerstvo přijatelné. „V rámci paragrafovaného znění je zapracujeme, rada dostane normy opět k posouzení,“ uvedl. Veřejnost i politici se podle Cikrta dozví více o připravovaných zákonech už v březnu, ministerstvo zveřejní podrobnosti na svém webu. Ještě do prázdnin by poslanci měli dostat předlohy k projednání, normy by měly platit od ledna 2009.

Největší nejasnosti panují kolem záměru transformovat fakultní nemocnice a zdravotní pojišťovny na akciové společnosti. Podle Svobody je transformace možná, pokud zákon upraví pravidla fungování těchto specifických akciových společností. „Rada ale neříká, že nejsou možné i jiné formy,“ upozornil. Z věcného záměru zákona o univerzitních nemocnicích podle Svobody nevyplývá, jaký dopad bude mít transformace na výuku mediků, výzkum a řízení nemocnic. Je na Julínkovi, aby v paragrafovaném znění vše vyřešil, uvedl Svoboda.

Legislativní rada měla podle něj připomínku i k tomu, že věcný záměr nepopisuje cestu transformace pojišťoven. Ministerstvo ji musí dopracovat. Cikrt uvedl, že práva a povinnosti akciových společností s přihlédnutím ke specifiku zdravotnictví určí zákon. Nemocnice budou muset zisk vložit zpět do zdravotnictví, pojišťovny budou mít povolen zisk a budou se o něj muset podělit s klienty, tedy pojištěnci.

Rada doporučila, aby byl spojen zákon o veřejném pojištění se zákonem o úřadu na dohled nad pojišťovnami. Podle jejího doporučení by se mělo změnit i postavení akcionářů univerzitních nemocnic, na které mají být transformovány dosavadní fakultní nemocnice. „Není možné, aby účastníci měli nerovné podmínky,“ uvedl Svoboda. Podle původního návrhu má s akciemi nakládat volně jen stát, právo univerzit, jako spoluakcionářů, je omezené. Podle rady by buď neměl tuto možnost dostat nikdo, nebo stát i univerzita stejnou měrou. Podle Cikrta Julínek s touto úpravou počítá.

V zákoně by podle rady také neměly být uvedeny univerzitní nemocnice jmenovitě, protože každou změnu by museli znovu schvalovat zákonodárci. Ani s tímto požadavkem nebude podle Cikrta problém.

Julínek chce změnit české zdravotnictví od 1. ledna 2009 za pomoci sedmi zákonů: o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Zdravotního pojištění se týkají návrhy zákonů o veřejném zdravotním pojištění, o dohledu nad zdravotními pojišťovnami a o zdravotních pojišťovnách. Sedmá norma je věnována univerzitním nemocnicím.

S návrhy ODS nejsou spokojeni koaliční partneři. Lidovci chtějí, aby bylo zajištěn neziskový charakter pojišťoven. Připomínky budou mít i zelení. Nad návrhy se mají sejít koaliční špičky. Podle Svobody nelze očekávat, že by se k vládnímu záměru ve sněmovně přiklonila i opozice, je proto podle něj nutné dojít ke shodě před tím v koalici.

Naďa Myslivcová, Soňa Remešová ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Svoboda: Julínkovy zákony prošly radou,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Svoboda: Julínkovy zákony prošly radou,…

Komentáře

další 3 komentáře
pro Julinka stavkovali obvodaci  | 28. 02. 2008 08:16

pokud se dobre pamatuji. Taky chci, aby mu ten obrovsky tunel nevysel, jedine co muzu delat je volit porad CSSD.

BLB Svoboda a Julínek  | 28. 02. 2008 07:48

To, že Cyril Svoboda je levičák, víme již dávno. To, že u Tomáše Julínka postrádáme pravicové myšlení, bolí podstatně více. Julínkovu svobodu jen pro pojišťovny považuji za velmi riskantní. Mám obavu, že po dlouholeté destrukci zdravotnictví jde jen o předání zodpovědnosti z ministerstva na pojišťovny, když na ministerstvu to centrální direktivní řízení již nedokáží zvládnout.

lékař NedopusŤme ať mu to vyjde  | 28. 02. 2008 06:14

podle mně je to tak na stávku a když si dnes vzpomenu jak jsme všichni stávkovali proti Rathovi a teď jen sedíme, vybíráme poplatky,platíme penalizace, sloužíme a sloužíme a ..hledíme a čekáme co z toho bude, takm je mi dost blbě. Osobně si myslím, že lékaře po přijetí těchto zákonů nic dobrého nečeká a ani si nemyslím, že je dnes o co v českém zdravotnictví stát. Kdo vlastně organizoval tu stávku na Staroměstském ??, nebylo by dobře vidět, kdo za Julínkem stojí a kdo ho podporuje??

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné