Svobodná volba léků končí, rozhodnou pojišťovny

léky

Pozměňovací návrh, který ve čtvrtek projedná ve sněmovně zdravotnický výbor, přinese převrat v cenách a distribuci léků.

Pokud ho sněmovna schválí na schůzi v prvním zářijovém týdnu, dá pacientům jen dvě možnosti. Buď zadarmo užívat na každou nemoc jediný lék vybraný pojišťovnou, anebo si za plnou cenu koupit jiný.

Všechno, nebo nic

Návrh odesílá do sněmovny Grémium majitelů lékáren. I když se k němu sdružení konkurující České lékárnické komoře oficiálně nehlásí, Aktuálně.cz informaci potvrdily tři nezávislé zdroje. Ve sněmovně stačí, když si pětistránkový dokument osvojí některý z poslanců.

Návrh má změnit model elektronických aukcí, který sněmovna odhlasovala v červnu.

Dosavadní návrh předpokládal, že Státní ústav pro kontrolu léčiv bude se souhlasem pojišťoven a ministerstva zdravotnictví vyhlašovat soutěž na nejlevnější lék pro každou z tří set lékových skupin. Vítěz získá možnost dodávat plně hrazený lék do české distribuce. U ostatních léků ze stejné referenční skupiny bude pojišťovna hradit jen 75 procent z ceny vítězného léku.

Návrh lékárnického grémia jde v této myšlence ještě dál. Výrobci léků budou soutěžit o nejnižší rabat oproti státem určené maximální ceně léků. Vítěz se zaváže dodávat sto procent spotřeby léků daného složení a pojišťovna bude jeho dodávky plně hradit. Pokud se pacient rozhodne užívat jiný druh léku, pojišťovna nezaplatí ani korunu.

Pojišťovny ušetří

Model tzv. „rabatových smluv“ mezi pojišťovnami a výrobci léků má svůj vzor v Německu. Některé tamní pojišťovny začaly obdobné soutěže organizovat už v roce 2007 a jejich správci považují rabatové smlouvy dodnes za účinný nástroj v boji proti předraženým lékům.

Na zmíněný model si ale stěžují pacienti. „Pro pacienty se tím významně snižuje komfort,“ potvrdil zkušenosti od sousedů prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

V Německu byl zaveden méně přísný systém, protože umožňoval pacientovi přesvědčit lékaře, aby mu ponechal dosavadní lék. Každý lék má totiž vedle účinné látky další přísady, na které může být pacient alergický. S takovým zdůvodněním začaly pojišťovny proplácet i jiné léky. V některých případech ovšem snižovaly platby lékařům, kteří udělovali příliš mnoho takových výjimek.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Svobodná volba léků končí, rozhodnou pojišťovny
Ohodnoťte tento článek!