Přejít na obsah

SZÚ: Černým kašlem už letos onemocnělo víc dětí než loni

zpět
15.12.2009
lékař, dítě, pediatrie
zvětšitlékař, dítě, pediatrieZdroj: www.pediatric.med.ubc.ca

lékař, dítě, pediatrie | Zdroj: www.pediatric.med.ubc.ca

 

Černým kašlem už letos do konce listopadu onemocnělo v Česku přes 800 dětí, to je více než za celý loňský rok. Už loni byl přitom výskyt dávivého kašle v ČR čtyřikrát vyšší než předloni. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu.

Za loňský rok bylo v Česku hlášeno asi 770 případů této nemoci, letos jen za první tři měsíce bylo hlášeno zhruba 400 onemocnění.

Hlášené případy nemusejí zcela odpovídat skutečnosti, řekla ČTK dětská lékařka Hana Cabrnochová. O problému se víc mluví, na číslech o výskytu se podílejí i diagnostické možnosti, míní.

V letošním roce ČR zavedlo novou vyhláškou přeočkovávání desetiletých dětí proti černému kašli šestou posilovací dávkou. Zvýšenou nemocnost podle odborníků ovlivňovalo to, že děti v tomto věku už neměly dostatek protilátek. Dřív dostávaly přeočkování naposledy v pěti letech.

Černý kašel není možné rozpoznat z klasického výtěru v ambulanci. Potvrdí jej speciálně provedený odběr na vybraných pracovištích. Nemoc se projevuje záchvaty intenzivního dráždivého kašle, který může vést i ke zvracení. Objevuje se zejména u dětí mezi devátým a čtrnáctým rokem. Přenáší se kapénkami.

„Neočkovaným novorozencům a kojencům, případně seniorům onemocnění černým kašlem může způsobit vážné komplikace i úmrtí,“ řekla Cabrnochová. Inkubační doba je jeden až dva týdny, nanejvýš tři týdny. Léčit se dá určitým typem antibiotik.

Kojenci jsou proti černému kašli očkováni od třetího měsíce v rámci hexavakcíny. Přeočkování desetiletých dětí se zahájilo letos v březnu. Vakcína je kombinovaná, kromě černého kašle dostanou děti jedním vpichem přeočkování také proti záškrtu, tetanu a obrně.

Neočkovaným novorozencům a kojencům, případně seniorům onemocnění černým kašlem může způsobit vážné komplikace i úmrtí

Přeočkování již dříve zavedly i jiné státy, například Německo. Některé státy uvažují prý i o tom, že by v budoucnu dospělí současně s vakcínou proti tetanu dostávali i přeočkování proti dávivému kašli. Problémem je nedostatek daného typu očkovací látky, uvedla lékařka.

Existuje i druhá forma černého kašle (označovaná i pseudo- nebo para-), která je méně závažná. Způsobuje ji bakterie, proti níž očkování nechrání. Tato druhá forma není tolik rozšířená.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: SZÚ: Černým kašlem už letos onemocnělo víc dětí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku SZÚ: Černým kašlem už letos onemocnělo víc dětí…

Komentáře

1 komentář
Levap Olhásov Účinnost?  | 15. 12. 2009 14:04

To není nijak slavná účinnost - děti dostanou pět dávek a v deseti letech už nemají protilátky. Takže to do lidí budeme smažit každých několik let až do konce života?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné