SZÚ: V Česku vzrůstá počet akutních respiračních infekcí

Titulní obrázek

Se sílícím podzimem přibývá rýmy a nachlazení. V uplynulém týdnu vyhledalo s akutní respirační infekcí lékaře o 14 procent lidí více než v týdnu předcházejícím. Celkově připadalo 1277 případů na 100.000 obyvatel, řekla Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu. Jde převážně o nechřipková onemocnění, chřipka se ve větší míře objevuje v Česku až v prosinci…

Praha –

Relativně nejvíce trápí nemoci horních dýchacích cest Moravskoslezský a Liberecký kraj, nejméně sužují Pražany a obyvatele jihu Čech. Statistiky však pojímají pouze nemocné, kteří vyhledali lékaře. Řada z těch, kteří se s nemocí potýkají, odborníka podle viroložky nevyhledá. Buď nemoc přecházejí či si vezmou dovolenou a léčí se sami. Při déle trvajících teplotách Otavová návštěvu ordinace rozhodně doporučuje. Pokud pacient trpí chronickými virózami radí někteří lékaři také provést vyšetření imunity.

Podzimní střídání teplot hůře snášejí zejména lidé s nedostatečnou tepelnou regulací těla. Do proměnlivého počasí se často neumí vhodně obléknout, dodala Otavová. Vedle s rozumem vybraného oblečení lékaři rovněž doporučují zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny. Pokud je člověk zdravý, měl by cvičit a otužovat se.

Chřipková epidemie by mohla nejdříve propuknout v polovině prosince, zda se tak stane a v jaké míře to zatím odborníci nevědí. Chřipka vzniká náhle, typické jsou pro ni vysoké teploty, zimnice a bolesti hlavy, svalů a kloubů. Většinou ji neprovází rýma. Způsobuje asi dvě procenta všech úmrtí, nejčastěji jde o staré či chronicky nemocné pacienty.

Lékaři jim proto doporučují očkování. Letos bude dovezeno 750.000 až 800.000 vakcín, většina z nich bude v prodeji v lékárnách. Lidem starším 65 let a rizikovým pacientům na ni přispívají zdravotní pojišťovny. Jedna dávka vyjde asi na 170 až 180 korun.

ČTK

SZÚ: V Česku vzrůstá počet akutních respiračních infekcí
Ohodnoťte tento článek!