SZÚ: V některých regionech ČR je epidemie chřipky

V některých regionech Česka je epidemie chřipky, nejvíce nemocných je v Olomouckém, Plzeňském, Moravskoslezském a Středočeském kraji a také na Vysočině.

Informace o epidemii vyplývají ze souhrnné zprávy o výskytu chřipky v Česku v posledním prosincovém týdnu, kterou dnes zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Situaci v ČR hodnotíme jako postupující epidemii chřipky A/H3N2, v současnosti regionálního charakteru,“ uvedl SZÚ. Za epidemii se považuje stav, kdy je více než 1600 až 1800 nemocných na 100.000 obyvatel.

Podle ústavu v posledním týdnu roku obvykle klesá počet pacientů s akutními respiračními infekcemi a chřipkou, což je způsobeno tím, že lidé během vánočních svátků nevyhledávají pomoc lékařů. Letos počet poklesl o necelou čtvrtinu na 1028 nemocných na 100.000 obyvatel. Pokles podle SZÚ hlásily všechny kraje kromě Jihočeského, kde naopak zaznamenali sedmiprocentní nárůst.

Pokud jde jen o chřipku, zaznamenali hygienici nárůst o téměř 32 procent na 83 nemocných na 100.000 obyvatel. Růst eviduje 11 ze 14 krajů, nejvíce pacientů s chřipkou je v Olomouckém, Plzeňském, Moravskoslezském a Středočeském kraji a také na Vysočině. Chřipka už si v Česku vyžádala i oběti, na Vysočině zemřeli v poslední době tři lidé.

V Evropě hlásí podle SZÚ plošnou epidemii celá Skandinávie, Francie, Portugalsko, Španělsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Itálie, Srbsko, Moldavsko, Gruzie a Rusko. V Německu mají regionální epidemie chřipky, na Slovensku pak lokální epidemie.

Ohodnoťte tento článek!