Přejít na obsah

SZÚ: V září přibylo 18 HIV pozitivních, dvakrát více než v srpnu

zpět
22.10.2009
hiv, aids
zvětšithiv, aidsZdroj: www.itsyoursexlife.com

hiv, aids | Zdroj: www.itsyoursexlife.com

 

V září přibylo v Česku 18 HIV pozitivních lidí, což je dvakrát více než v srpnu. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) největší nárůst zaznamenala Praha, a to sedm nových případů, a Ústecký kraj čtyři případy.

Od počátku roku lékaři zjistili HIV infekci u 114 lidí. ČTK to sdělila managerka Národního programu HIV/AIDS pro ČR Džamila Stehlíková.

Zářijový nárůst vysvětlila tím, že si lidé v tuto dobu nechávají po návratu z prázdnin a dovolených udělat test. Počet zjištěných HIV případů v tuto dobu podle Stehlíkové narůstá prakticky každý rok. Celkem se v Česku nakazilo virem HIV 1301 lidí. Z toho 282 onemocnělo AIDS. Onemocnění podlehlo 152 lidí, z toho pět v letošním roce.

Podle statistiky SZÚ nejvíce HIV pozitivních občanů je v Praze, ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Naopak nejméně jich je v Pardubickém kraji a na Vysočině.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: SZÚ: V září přibylo 18 HIV pozitivních, dvakrát…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku SZÚ: V září přibylo 18 HIV pozitivních, dvakrát…

Komentáře

1 komentář
Valerián kulhá to....  | 23. 10. 2009 09:15

Paní managerka se asi nepodívakla na epidemiologická data. V září t.r. byla výtěžnost HIV testování při vyšetřeních na vlastní žádost 0,52%, tedy poklesla oproti srpnu - kdy činila 0,56%. Navíc, v táří t.r. se jednalo o záchyt 8 klinických případů, tedy osob, které byly vyšetřeny z důvodu klinického a nikoliv na vlastní žádost (např. proto, že se o prázdninách chovaly rizikově). Škoda, že na jejím místě nesedí epidemiolog. Nepouštěl by do světa pochybné informace. Zapomněla sdělit, že 12 z 18 nových případů jsou homosexuálové, tedy příslušníci menšiny, tvořící asi 2% našeho obyvatelstva. Tedy že tato část obyvatel se chová daleko rizikověji než ostatní (hrátky na Ibize, anální styk bez kondomu, darkrooomy).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné