Táborská záchranná služba uspěla s žalobou proti VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna neoprávněně strhla záchranné službě v Táboře peníze za přeplatky, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 3. Rozsudek je nepravomocný, ředitelé záchranných služeb v Jihočeském kraji si však od něj
slibují posun v jejich sporu s VZP…

PRAHA – O rozhodnutí soudu informovala Česká televize.

VZP požaduje vrácení peněz celkem od 44 záchranných služeb. Podle nálezu ministerstva financí totiž pojišťovna záchranky v letech 2001 a 2002 přeplatila o zhruba 220 milionů korun, když při paušální platbě překročila cena bodu stanovenou maximální hodnotu.

Záchranné služby v Českých Budějovicích, Táboře a Prachaticích obdržely letos od soudů platební rozkaz, podle něhož musí přeplatky ve výši asi 13 milionů korun vrátit VZP.

Záchranky se kvůli platebnímu rozkazu obrátily na soud. Nyní pražský obvodní soud nepravomocně rozhodl, že pojišťovna táborské záchranné službě odebrala peníze neoprávněně.

„Jednostranný akt, kterým Všeobecná zdravotní pojišťovna strhla peníze zdravotnické záchranné službě Tábor, je neoprávněný a VZP má zdravotnické záchranné službě peníze vrátit,“ řekl k rozsudku náměstek hejtmana Jihočeského kraje Vladimír Pavelka (KDU-ČSL).

Mluvčí VZP Jiří Suttner však zdůraznil, že rozsudek je nepravomocný a dodal, že podle jeho názoru je kauza zneužívána k politickým účelům.

Spor VZP se záchrankami se táhne již řadu měsíců. Jak pojišťovna, tak ředitelé záchranných služeb si myslí, že kauzu definitivně vyřeší až dohoda mezi ministerstvy zdravotnictví a financí o způsobu financování záchranných služeb.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!