Také mělnická nemocnice zajistí exkluzivní pobyt za příplatek

Od placeného nadstandardu někteří lidé očekávají vyšší lékařskou péči.Proklamace politiků o bezplatné lékařské péči dostávají trhliny, které prohlubují samotní pacienti. Ti si přejí zpříjemnit nemocniční pobyt a na nějakou tu korunu nehledí…

Praha/Česká Lípa/Mělník –

Mělnický rodák, lékař Stanislav Tůma, donedávna ředitel odboru na ministerstvu zdravotnictví, na tom nevidí nic škodlivého.

„Už za bývalého režimu existovala noční sanatoria na smlouvu s některými podniky,“ připomíná přilepšení pro zaměstnance neratovické Spolany, kteří po práci rehabilitovali na zámku Houska.

„Určitě jsou manažeři, kteří si nemohou dovolit ztrácet čas. Těm už po čtyřicítce hrozí infarkt a potřebují pravidelné prohlídky a dohled,“nebrání se existenci pacientů s visačkou V.I.P.

To platí ostatně i o pracovnících atomových elektráren, hornících nebo o lékařích od rentgenu.

Zvýšenou péči často hradí svým zaměstnancům firma. Potvrzuje to i lékař mělnického původu Jiří Truhlář, který ordinuje v České Lípě.

„Ve městě působí podnik s třemi tisíci zaměstnanci, který jim zaplatil očkování proti chřipce,“ uvádí jako příklad.

„Nejde o levnou záležitost, jedna vakcina přijde na dvě stě korun. Nedostavili se všichni, ale i ta tisícovka, která se nechala očkovat, musela být znát na snížení nemocnosti,“ uzavírá lékař, který si platí připojištění, aby měl v případě, že sám onemocní, každodenní příjem pět set korun.

Nemocnice v Mělníku zajišťuje nadstandard na třech odděleních, gynekologickoporodnickém, chirurgickém a nově i na interním.

Jak sdělila hlavní sestra nemocnice Anna Jilichová, pacient je osloven už při objednání operace, nebo na příjmu, a v akutních případech dodatečně, zda si přeje připlatit na samostatný pokoj hotelového typu s vlastní sprchou a WC, dřevěným lůžkem, záclonami a květovaným povlečením, vybavený televizorem, telefonem, popřípadě počítačem s internetovým připojením.

Za takový komfort zaplatí zhruba 600 korun denně. „Jídlo však má ze stejné kuchyně jako ostatní pacienti a není pro něho vyčleněn žádný personál,“ zdůrazňuje Anna Jelichová a konstatuje, že o nadstandardní pobyt je zájem, ne však tak velký, aby překračoval kapacitní možnosti nemocnice.

Mělnický deník, JAROMÍR TŮMA

Ohodnoťte tento článek!