Také vězni musí platit za lékaře

Titulní obrázek

Také vězni musí během výkonu vazby nebo trestu platit regulační poplatky za ošetření u lékařů a za každý den případné hospitalizace. Jen ve Vazební věznici Brno ošetří praktický lékař denně zhruba 50 vězňů na jejich žádost…

Další lékařská vyšetření jsou součástí pravidelných prohlídek při příjmu vězňů, před jejich eskortami k soudům či do jiných věznic, ale ta podle mluvčí brněnské vazební věznice Soni Haluzové poplatku nepodléhají.

„Při přijetí je každý obviněný či odsouzený informován o povinnosti hradit regulační poplatky ve všech ostatních případech a také o tom, že pokud poplatky neuhradí do propuštění z věznice, budou dluhy vymáhány občanskoprávní cestou,“ řekla Haluzová, podle které regulační poplatky hradí zdravotnickému zařízení věznice převodem z účtu vězně. Pokud na něm vězeň nemá dostatek prostředků, vede ekonomické oddělení věznice dlužnou částku jako pohledávku věznice. Tyto pohledávky jsou však téměř nedobytné.

„Na konci listopadu, ještě před zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví, evidovalo ekonomické oddělení naší věznice pohledávky za propuštěnými vězni v celkové výši 7,62 miliónu korun,“ řekla mluvčí.

Právo

Ohodnoťte tento článek!