Přejít na obsah

Takovou situaci jsem ještě nezažil

zpět
4.11.2010
HIV, AIDS
zvětšitHIV, AIDSZdroj: www.nanomed.hbi.ir

HIV, AIDS | Zdroj: www.nanomed.hbi.ir

 

Dům světla pro HIV pozitivní a lidi s AIDS musí omezit svou činnost, ministerstvo zdravotnictví mu totiž výrazně snížilo dotace. „Takovou situaci jsem ještě nezažil, v ohrožení jsou všechny naše projekty, snad jen kromě bezplatného testování,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz ředitel domu Zdraví.Euro.cz Miroslav Hlavatý.

Každoročně Dům světla řeší problémy s nedostatkem financí. Letos jste se ale dostali do komplikovanější situace. Co se stalo?

Já jsem zde již několik let a takovou situaci jsem ještě nezažil. Je pravda, že ke konci každého roku řešíme problémy s penězi, zda přežijeme další rok, jsme plně závislý na státních dotacích. V České republice neexistuje sponzoring do problematiky AIDS. Firmy zvažují každou korunu a já se často setkávám s tím, že přišli majitelé firem, dali peníze na naše projekty, ale řekli mi ať o nich nikde nepíšeme, aby s námi nebyli spojováni. Jsou to většinou lidi, kteří prošli kolečkem našeho testování. Pracujeme na deseti projektech a kvůli penězům jsme museli tři z nich pozastavit.

Takže jste dostali menší dotace?

Letos na jaře přišlo rozhodnutí MZ na přidělení státní dotace, podepsané ještě bývalou ministryní zdravotnictví, tam byla částka 2 miliony 700 tisíc. Ale do května tohoto roku nepřišla ani koruna, jen dopis, že se s okamžitou platností zasílání peněz zastavuje, že se počká na novou vládu a nového ministra zdravotnictví. Tento dopis nám přišel od hlavního hygienika. Čekali jsme, jak dopadnou volby, čekali jsme na první kroky pana ministra. Až když jsme v září začali plivat krev a blížili jsme se k tomu, že budeme muset zastavit projekty, ale i činnost Domu světla, přišel dopis, že je vše připravené. Jenže z té zprávy vyplývalo, že avizované deseti procentní snížení již přidělených dotací, bude o něco vyšší. Dopadli jsme jak sedláci u Chlumce, protože z té avizované částky skoro tří milionů jsme dostali jen milion a půl.

Jaké projekty byly zrušeny?

Jak jsem říkal, jednalo se o tři projekty. Mezi nimi jeden z našich nejstarších projektů, a to jsou besedy o problematice AIDS s HIV pozitivním lektorem. Jezdili po republice a vyprávěli lidem o tom, co je AIDS, jak se léčí a tak dále. A na konci oznámili, že jsou také HIV pozitivní. Pak odešel projekt edice prevence, kdy jsme si sami pro naše potřeby tiskly informační materiály. Další nula přišla na distribuci preventivních materiálů, tedy když si škola napsala, že má o nějaké materiály zájem, poslali jsme ji to. Možná, že bych tento projekt uživil, protože v podstatě není co rozesílat.

Jsou ohroženy i další projekty? Co bezplatné testování?

V podstatě jsou ohroženy všechny projekty, které máme. Jediné, co ohroženo není, je projekt, projekt bezplatného anonymního testování, protože to razí celý svět, Světová zdravotnická organizace a dle mého je to největší preventivní aktivita, která může být.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Takovou situaci jsem ještě nezažil

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Takovou situaci jsem ještě nezažil

Komentáře

dalších 6 komentářů
josef bob  | 4. 11. 2010 15:46

kolego,máte pravdu,ale uvědomte si základní fakt , že v této společnosti není rozhodující co umíte,ale jakou funkci v rámci stranické příslušnosti zastáváte.Tato společnost je prolezlá funkcošema a nechce se parazitování na občanské slušnosti a tvořivosti vzdát. Kde by blbec od krav mohl jinak sedět v dozorčích radách a řídit zdravotnictví , kde Vy potřebujete léta studií a stálého vzdělávání za své . Nedej bože ,aby jste náhodou vybočil z temné šedi vše objímajícího státního dozoru a chtěl jste skutečnou privátní praxi,tak Vás stádo blbců z vlastních řad s dopomocí primitivů zvyklých na zdravotnictví nejvyšší kvality zadarmo velmi brzy zlikviduje.

člověk léčený chirurgie a mikrobiologie  | 4. 11. 2010 13:16

Třeba opouzdřeného parazita. Oni vůbec ty odstraněná ložiska, tkáně mohou být vždy nějak mikrobiologicky aktivní, jestli to chirurugii vůbec zajímá, např. u TBC:, a nutnost potom další léčby, protože ta chirurgie to nedoléčí. O rozvoji infekcí po vydatném řezném nájezdu do organismu, a jeho imunitní odpovědi, nemluvě.

názor pohag  | 4. 11. 2010 12:04

Ascesy- mikrobiologický rozbor nutný.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné