Tanzanská vláda zakázala 40 klinikám poradenství kolem AIDS

Tanzanská vláda zakázala 40 soukromým klinikám poskytovat poradenství pacientům nakaženým virem HIV či těm, kteří již trpí nemocí AIDS.

Rozhodnutí zdůvodnila vláda tím, že jejich služby podněcují k homosexualitě, informovala dnes agentura AP. Homosexuální styk se v Tanzanii trestá až 30 lety vězení. „Vláda je přesvědčena, že neziskové organizace využívají některé soukromé kliniky k propagaci homosexuality,“ uvedla tanzanská ministryně zdravotnictví Ummy Mwalimuová. Zároveň však oznámila, že vláda rozšíří poradenství pro pacienty s HIV/AIDS v 3000 státních centrech.

Asi před šesti měsíci tanzanská vláda pohrozila, že zakáže nevládní organizace, jež hájí práva gayů a lesbiček. Tvrdila, že ohrožují tanzanskou kulturu. Loni v září byly dočasně zakázány projekty pomáhající homosexuálům s HIV/AIDS. Dobrovolný homosexuální styk je podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) trestný asi ve dvou třetinách afrických států. Tanzanská vláda uvádí, že 30 procent homosexuálů v zemi je nakaženo virem HIV.

Ohodnoťte tento článek!