Přejít na obsah

Téměř čtyři stovky lůžek musí pryč

zpět
29.4.2011
nemocnice, pokoj, pacient, lékař, sestra
zvětšitnemocnice, pokoj, pacient, lékař, sestraZdroj: www.lindenhof-schule.ch

nemocnice, pokoj, pacient, lékař, sestra | Zdroj: www.lindenhof-schule.ch

 

Nemocnice v Plzeňském kraji budou mít o 380 akutních lůžek méně. Lůžka se ruší po celé České republice v rámci zdravotnické reformy a šetření v tomto rezortu.

Rozhodnout o tom, bez kterých se lze obejít a která se musí zachovat, není lehké. Právě z tohoto důvodu nechal kraj zpracovat rozsáhlý audit. Závěrečnou zprávu bude mít k dispozici již v pondělí.

„V České republice má ubýt celkem 2600 akutních lůžek, na náš kraj jich připadá 380. Jediné pracoviště, kde víme, že je můžeme zrušit, je Klatovská nemocnice. Tam ušetříme osmdesát z celkového počtu lůžek. Kde vzít dalších 300 ale nevíme,“ říká krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

Audit má celkovou situaci a vytíženost jednotlivých zdravotnických zařízení v kraji zmapovat. „Nechceme taková zásadní rozhodnutí nechávat jen na zdravotních pojišťovnách. I když chápu, že rozhoduje ten, kdo platí. Jako Zdravotnický holding, který nemocnice spravuje, jsme ale významným partnerem, na jehož názor by měl být brán ohled,“ míní Šimánek.

Radního také mrzí, že pojišťovny nesplnily vše, co slíbily. Naráží tím na zvýšení platů lékařům po jejich odborářské akci Děkujeme, odcházíme. Pojišťovny hradí jen úvazek 1,0. Mnozí lékaři v nemocnicích ale pracují na vyšší.


Autoři

Michaela Kunešová, Regionální deník

Komentovat článek: Téměř čtyři stovky lůžek musí pryč

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Téměř čtyři stovky lůžek musí pryč

Komentáře

1 komentář
AČMN Pojišťovny hradí úvazek 1,0?  | 29. 04. 2011 11:00

Zatím až na ojedinělé výjimky nehradí nic. Vyhláška stanoví hradit součet úvazků. Tj. všech úvazků. O úvazku 1,0 tam není ani slovo. Je to zas jen snaha - když vyhlášku nemohou přímo odmítnout - tak úhradu komplikovat a aspoň ji snížit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné