Přejít na obsah

Téměř dva miliony Čechů se léčily s akutním problémem v nemocnici

zpět
5.3.2011
sestra, pacient, nemocnice, pokoj, tlak
zvětšitsestra, pacient, nemocnice, pokoj, tlakZdroj: www.umflint.edu

sestra, pacient, nemocnice, pokoj, tlak | Zdroj: www.umflint.edu

 

Téměř dva miliony Češek a Čechů se v roce 2009 léčily s akutním problémem v nemocnici.

Evidováno bylo 1,958 milionu ukončených pobytů v akutní lůžkové péči, na 1000 obyvatel 187 hospitalizací o průměrné délce asi šest dní, informuje na svém webu Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Průměrný věk hospitalizovaných žen byl o půl roku nižší než hospitalizovaných mužů, což je dáno častými hospitalizacemi mladých žen z důvodu těhotenství a porodu. Průměrná délka hospitalizace byla u žen zhruba o čtvrt dne kratší než u mužů.

Absolutně i v přepočtu na 1000 obyvatel byly častěji hospitalizovány ženy, a to více než o čtvrtinu. Z velké části je to dáno pobytem v nemocnici v době těhotenství, porodu a šestinedělí. Pokud se vydělí tyto specifické vlivy, podíl mužů a žen se vyrovná.

Muži jsou dvakrát častěji přijati do nemocnice s vážnými poraněními a pro zneužívání alkoholu a drog, které vyústilo ve vážnou duševní poruchu. Naopak až pětkrát více hospitalizací žen je pro doprovod nemocného dítěte.

Obecně nejčastější příčinou přijetí do nemocnice na lůžka akutní péče jsou nemoci oběhového systému. Nejdelší hospitalizace je u transplantací, duševních onemocnění a vážných mnohočetných poranění.

Počet hospitalizací na 1000 obyvatel dané věkové skupiny stoupá s věkem, zvláště od 60 let výše. Ve věku nad osmdesát let už připadá na sto osob 50 hospitalizací. Nejméně hospitalizací na 1000 obyvatel daného věku bylo u dětí a dorostu od pěti do 19 let, nejčastěji kvůli onemocněním uší, nosu, úst a krku, například pro odstranění mandlí. Dále byly časté poruchy trávicího traktu a infekce. Relativně vysoký počet hospitalizací byl u dětí pro úraz, otravu a otravu léky. U malých dětí jsou nejčastější příčinou úrazy a popáleniny.

Počty hospitalizací v krajích odpovídají velikosti krajů a v přepočtu na 1000 obyvatel je zřetelný vliv koncentrace nemocnic a specializovaných center do některých krajů. V Praze a Jihomoravském kraji připadalo na 1000 obyvatel 220 a 217 hospitalizací, ve Středočeském kraji 146 případů. Hospitalizací pro mnohočetné poranění bylo na 1000 obyvatel nejvíc v kraji Jihočeském, pro onemocnění a poruchy dýchacího ústrojí v kraji Ústeckém.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Téměř dva miliony Čechů se léčily s akutním…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Téměř dva miliony Čechů se léčily s akutním…

Komentáře

1 komentář
evžen léčení v nemocnici  | 6. 03. 2011 09:19

Tak to u nás chodí statistiky,přesná čísla o nepřesných údajích.V krajské zdravotní se kupříkladu za rok 2010 ukázalo že nejtěší diagnoza je č.111.Kdo měl pojišťovnu 111 byl přijat,i když mu nic nebylo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné