Přejít na obsah

Ten to zavinil, tak ho popravte

zpět
13.11.2008

"Pokud nebudou přijaty změny ve zdravotnictví, je ohrožen náš úspěch v příštích parlamentních volbách. O tom jsem přesvědčen. Pokud jsme voličům slíbili změny, ať ve zdravotnictví nebo i jinde a v půlce z toho vycouváme, tak se tím znevěrohodníme nejmíň na dvanáct let," říká v rozhovoru Tomáš Julínek...

Víkendový sjezd České lékařské komory vyzval k odvolání ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Premiér Topolánek připustil, že Julínkova pozice je ohrožena. Z ODS se ozývají kritici, že právě reforma zdravotnictví zavinila krach jejich strany v nedávných krajských a senátních volbách. Co na to říká Tomáš Julínek, ministr, kterému se dávají nejmenší šance, že ve funkci přežije rok 2008?

Nemyslíte si, že výsledek krajských a senátních voleb je signálem pro vládu a pro vás, že lidé reformu tak, jak ji děláte, nechtějí?

Ne, to si nemyslím. Naopak musíme ještě zvýšit úsilí. Pokud nebudou přijaty změny ve zdravotnictví, je ohrožen náš úspěch v příštích parlamentních volbách. O tom jsem přesvědčen. Pokud jsme voličům slíbili změny, ať ve zdravotnictví nebo i jinde a v půlce z toho vycouváme, tak se tím znevěrohodníme nejmíň na dvanáct let. To tvrdím já.

Je ale otázkou, jestli zůstanete ministrem a budete moci reformu dál prosazovat.

Já to budu dělat. Já žádného alternáta za sebe neznám, ale v politice nikdy nevíte, co se stane. Jestli přijde zhůry odvolání, tak si sbalím švestky a odejdu. Já na té funkci nelpím, mně záleží na tom, co tady dělám.

V rozhovoru, který jsme spolu dělali na začátku vašeho ministrování, jste říkal, že se tady budete držet „zuby nehty“. To platí pořád?

Zdá se vám, že ne?

Mluvil jste o své pozici teď někdy s premiérem?

Ještě jsem nezažil premiéra, který by někomu zaručil ministerský post. Já si mohu svou jistotu zvyšovat jenom tím, že se budu snažit co nejlépe plnit vládní programové prohlášení.

Možná se prohlášení bude teď měnit.

Pokud by se programové prohlášení vlády otupilo nebo nějakým způsobem neprovedlo, tak tato vláda podle mě ztratí kredit.

Myslíte si, že by se kvůli zdravotnictví mohla rozpadnout koalice? Cítíte takové náznaky v postoji KDU-ČSL?

Pokud ano, tak k tomu nedojde kvůli reformě, ale kvůli tomu, že ji někdo zneužije a řekne, že teď vlastně zjistil, že se mu nelíbí. Ona totiž není odlišná od toho, na čem jsme se domluvili v koaliční smlouvě. Není odlišná od programového prohlášení vlády. Tam není žádný můj podvod, který bych tam podstrčil.

Váš poslanec Boris Šťastný teď říká, že se doposud žádná reforma neprovedla. Že poplatek ve zdravotnictví není reforma a kritizuje vás za to, že jste do parlamentu ještě nedodal žádný reformní zdravotní zákon.

Boris Šťastný to říká účelově. Všichni vědí, že legislativní proces je tak dlouhý, jak je. Já jsem neztratil ani minutu. My máme skluz dva měsíce.

Nebyla chyba, že jste začal reformu poplatkem a ne skutečnými reformními zákony?

Ten třicetikorunový poplatek není podstatou reformy. Podstata je svoboda rozhodování ve zdravotnictví. A tu umožní zákony o pojištění. Že si něco vyberu jinak, že si připlatím, že se zajistím na stáří. To je součástí druhé porce zákonů, o které budeme teď debatovat. Ta první porce je o tom, jak se bude mít pacient, a druhá část zákona, jak se bude mít pojištěnec.

Máte spočítáno, jaký efekt vznikl zavedením poplatků?

Výběrem regulačních poplatků získala zdravotnická zařízení přes dvě a půl miliardy korun. Tyto peníze mohla využít ve prospěch pacientů nebo na nákup nových přístrojů a podobně a další, ještě významnější, finanční sumou, je objem peněz, který díky regulačnímu efektu pojišťovny ušetřily. Vzhledem k tomu, že si lidé kupují levné léky sami, že méně navštěvují lékaře, že poklesl počet receptů o dvacet procent a návštěvy pohotovosti téměř o čtyřicet procent, tak se ušetřilo až tři a půl miliardy korun. Celkem je tedy díky poplatkům v českém zdravotnictví k dispozici šest miliard korun ve prospěch pacientů navíc.

Asi jste ale tyto věci lidem před volbami málo vysvětlili.

Ano, to určitě. Podcenila se celostátní kampaň, ve které se mohly tyto údaje objevit. Já jako ministr ale nemůžu sám bojovat proti stamilionové negativní kampani ČSSD.

Kdo je za to podle vás zodpovědný?

Vždycky za kampaň odpovídá vedení ODS. V tomto případě předseda a první místopředseda. Pod nimi je nějaký volební štáb a ti připravují taktiku voleb. Ukázalo se, že na centrální volební kampaň ČSSD, která byla zjevným podvodem na voličích, neměla ODS žádnou celostátní odpověď.

Hejtmani se báli, že když se někde objeví Topolánek s Julínkem, tak jim to ublíží ještě víc.

Teď se ale ukázalo, že se kampaň měla udělat jinak. Region se nemůže odtrhnout od mateřské strany, která vládne. Regionální i celostátní pojetí politiky musí být jednotné. Musí sdílet stejné hodnoty. Je to ovšem draze zaplacená zkušenost.

Co ale říkáte tomu, že se šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz dostal do Senátu asi i díky tomu, že vás naopak kritizoval?

Zdeněk Schwarz se dostal do Senátu, protože kandidoval v Praze.

Neměl ani logo ODS na plakátech.

To je jen spekulace, že se kvůli tomu dostal do Senátu. Dělal si dobrou kampaň a kandidoval v Praze. Mě teď spíš zajímá, jaký bude senátor a jak bude loajální k senátnímu klubu ODS. To je podstatné.

Myslíte si, že bude hlasovat pro vaše zákony, když je ve volební kampani kritizoval?

Já předpokládám, že bude loajální. Ti, kteří ho nominovali, ho považují za kandidáta ODS, tak tomu musíme věřit.

Budete ochoten při současné debatě o reformě přistoupit na nějaké zásadnější kompromisy?

Proč bych měl ustupovat kvůli tomu, že si někdo myslí, že jsem prohrál nějaké krajské volby, a je z toho teď frustrovaný a říká: „Ten to zavinil, tak ho popravte.“ Proč bych to vzdával? Já přece musím naopak teď všechny přesvědčit, aby vydrželi s nervama. Jinak to nejde. Při vládnutí můžete sklízet úspěch v těch druhých dvou letech mandátu a je strašně důležité, abychom to nevzdali. Jak směrem k našim členům, tak i ke koaličním partnerům.

Nechtěl byste teď třeba veřejně prohlásit, že když Tomáš Julínek zůstane ve funkci, tak to znamená, že v reformách neustoupí ani o píď?

Ale vždyť nás k ústupu od reforem vyzývá Rath a Paroubek. A proč? No protože se bojí, že reforma bude úspěšná. Budu prosazovat reformy dál. Mám je nachystané a budu je prosazovat, jak jen to půjde.

Lidé si kupují levné léky sami, méně navštěvují lékaře, poklesl počet receptů o dvacet procent a návštěvy pohotovosti téměř o čtyřicet procent.

O CO JULÍNKOVI JDE

*Balík sedmi reformních zákonů má zcela změnit podobu českého zdravotnictví.

- tři normy mají změnit péči

- tři normy mají změnit zdravotní pojištění

- sedmý zákon upravuje vznik univerzitních nemocnic, výzkumu a vzdělávání

*Nejvíce diskutované jsou tři zákony:

- o převodu zdravotních pojišťoven na akciové společnosti

- o vzniku nového úřadu dohledu nad nimi

- o přeměně fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice

Milan Šíma, Instinkt


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Instinkt

Komentovat článek: Ten to zavinil, tak ho popravte

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ten to zavinil, tak ho popravte

Komentáře

dalších 33 komentářů
cestovatel Re:Re:Vždyť ty poplatky de facto lékařům nezůstanou!!!  | 17. 11. 2008 01:11

Na začátku Nedělní partie ministr zdůvodňoval potíže při zavádění reforem mj. i tím, že lékaři pacienty šidí (použil doslova tento výraz) a že pacienti většinou nemají dost osobní odvahy říci pane doktore, opravdu mě nešidíte? Jsou to jednoduché počty, že pacientů je víc než lékařů, tedy i více hlasů voličů, a ty přece jde.

Jana Zkaždé 100Kč 15 Kč pro pojišťovnu  | 14. 11. 2008 18:11

Kolik zbude na pacienta,neřkuli lékaře a další konzilium.Nebo to je tá reforma ,že všechny to je 85% bude pro pacienty?Ale je to napsané jen pro ty "julinky",protože pacient se může domoci jen pro výpis.Ale hospodaření povede "klika kde ani lékaři nebudou vědět co mohou tomu pacientovi dát za léčbu.Není tady záruka -vyléčení.Protože ani pacient se v tom nemůže vyznat tak nemůže ani souhlasit s postupem léčby.To musí zkušený tým kde bude ta záruka.Jak bude pacient v bezvědomí nebo po nějaké nehodě tak si těžko může vybrat léčbu postup či lékaře.

Pche Re:Re:Re:Re:Zveřejnění návrhů zákonů  | 14. 11. 2008 15:10

Návrh zákona o zdravotních pojišťovnách zveřejněna na těch stánkách NENÍ.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné