Tendr na leteckou záchranku loni zaměstnával vládu i ÚOHS

vrtulník v Liberci

Události kolem hledání provozovatele letecké záchranné služby.

Události kolem hledání provozovatele letecké záchranné služby:

6. února 2016 – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) oznámil, že ministerstvo vypíše tendr na provozování vrtulníků pro leteckou záchrannou službu na osmi stanovištích, kde ji zajišťují soukromí provozovatelé. Smlouvy z roku 2008 na zakázku za 3,1 miliardy korun mají vypršet ke konci letošního roku. Leteckou službu nyní zabezpečují na osmi základnách firmy Alfa-Helicopter a DSA a.s. Na území Prahy a Středočeského kraje zajišťuje službu policie, v krajích Plzeňském a Karlovarském armáda.

17. února 2016 – Vláda odložila rozhodnutí o tendru s tím, že na podnět ministra financí Andreje Babiše (ANO) bude zvažovat vedle vypsání výběrového řízení i provozování vrtulníků státem.

24. února 2016 – Vláda opět odložila přípravu tendru. Babiš kritizoval pozdní předložení návrhu ministrem Němečkem i výši zakázky. Němeček se vyjádřil, že by bylo optimální, aby provoz zajistil stát.

26. února 2016 – Šéf asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) řekl, že si hejtmani dokážou představit, že by leteckou záchrannou službu do budoucna zajišťovala armáda a policie, ale ne od začátku příštího roku. Vláda by podle nich v tom případě měla definovat přechodné období, během něhož vyřeší otázky spojené s praktickým provozem.

9. března 2016 – Vláda schválila tendr na zajištění letecké záchranné služby v šesti regionech. Ve čtyřech zbývajících bude službu zajišťovat armáda a policie. Hodnotu zakázky ministerstvo určilo na 1,2 miliardy korun.

30. března 2016 – Valná hromada společnosti Alfa-Helicopter poslala firmu do likvidace. Společnost, která v posledních osmi letech provozovala záchranku v Brně, Českých Budějovicích, Jihlavě a Olomouci, se tak nepřihlásí do chystaného tendru.

31. března 2016 – Společnost DSA oznámila, že se plánuje přihlásit do tendru a uvažuje o tom, že by ke svým čtyřem základnám usilovala také o Jihlavu a Olomouc. Místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček řekl, že přesunout některá stanoviště letecké záchranné služby od soukromých provozovatelů pod stát je podle něj nepochopitelné rozhodnutí.

2. května 2016 – Vláda schválila návrh ministerstva zdravotnictví, že maximální nepřekročitelná nabídková cena pro tendr bude činit téměř 1,639 miliardy korun s DPH. Tendr bude vyhlášen na tři roky plus jeden rok opce. Maximální cenu stanovil posudek ČVUT.

27. července 2016 – Vláda schválila devítičlennou komisi, která vybere provozovatele šesti základen na léta 2017 až 2020.

5. září 2016 – Ministerská komise rozhodla, že dvě základny bude provozovat DSA (Hradec Králové, Liberec), dvě slovenská Air Transport Europe (Olomouc, Ústí nad Labem) a dvě rakouská Helikopter Air Transport (Jihlava, Ostrava).

5. října 2016 – Firma DSA se odvolala proti výsledkům tendru. Ministerstvo zdravotnictví její námitky následně zamítlo, DSA se 27. října obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

10. listopadu 2016 – O situaci kolem záchranné služby jednala Sněmovna, poslanci požádali vládu o informaci o jejím zajištění.

18. listopadu 2016 – ÚOHS vydal předběžné opatření, podle kterého nesmí ministerstvo zdravotnictví zatím podepsat smlouvu na provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem. Předběžné opatření naopak ÚOHS zamítl v případě jihlavského stanoviště. Důvodem, proč ÚOHS zakázal ministerstvu uzavřít smlouvu v Ústeckém kraji, byla nízká cena vítězné nabídky. Zakázku u ÚOHS napadla DSA.

21. listopadu 2016 – Podle ministerstva zdravotnictví cena vítězné nabídky byla adekvátní a je možné za ni službu provozovat.

30. listopadu 2016 – Němeček oznámil, že leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji bude přinejmenším v lednu zajišťovat policejní vrtulník.

5. prosince 2016 – Ministerstvo zdravotnictví vedené novým ministrem Miloslavem Ludvíkem zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru v Ústí nad Labem. Nabídky měla posoudit nová komise.

– Antimonopolní úřad začal zkoumat zakázku na provoz letecké záchranné služby v Olomouci. Zahájil nové správní řízení.

22. prosince 2016 – Vítězem tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Ústeckém kraji se opět stala firma Air Transport Europe. Firma DSA se proti rozhodnutí zřejmě znovu odvolá. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že smlouva s ATE by mohla být podepsána zhruba v polovině února. Od ledna do podpisu smlouvy a převzetí základny zajistí službu v kraji buď policie a armáda prostřednictvím vrtulníků z Prahy a Plzně, nebo dosavadní provozovatel, firma DSA.

28. prosince 2016 – Firma DSA podepsala s ministerstvem dodatek smlouvy, bude tak zajišťovat leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji v lednu a únoru.

Ohodnoťte tento článek!