Thomayerova a Bulovka už mají od vlády peníze na úhradu dluhů

Fakultní Thomayerova nemocnice a Fakultní nemocnice Bulovka už mají část peněz na úhradu dluhů. Vláda jim ve středu přidělila po 60 milionech korun, ve čtvrtek obdržely z ministerstva zdravotnictví takzvané limitky, kde je výše pomoci potvrzena. Nemocnice již zpracovávají faktury a po neděli je začnou platit…

PRAHA – potvrdili to ředitelé obou zařízení.

Distributoři z AVEL podmiňují dodávky zaplacením dluhů. Tři nejzadluženější nemocnice, Thomayerova a Bulovka v Praze a brněnská nemocnice u sv. Anny, mají zaplatit za léky 400 milionů.

Mluvčí brněnské nemocnice Naďa Kuklínková řekla, že nemocnice na účtu peníze od vlády zatím nemá. „Očekáváme je příští týden. Do té doby budou pokračovat jednání s farmaceutickými firmami o termínu a okolnostech obnovení dodávek,“ řekla.

Firmy dodávají od poloviny února nemocnicím pouze životně důležité léky, celé spektrum zachovala jen firma Pharmos, ta však požaduje od nemocnic potvrzení, že nebudou zvýhodňovat v platbách nikoho ze svých dodavatelů. Nemocnice podle ředitelů vědí o tomto požadavku jen z médií. Thomayerova vydá písemné prohlášení dnes, Bulovka je připravena tak učinit, pokud ji Pharmos osloví.

„Právní odbor prohlášení zpracovává, dnes je zveřejníme,“ řekl ředitel Thomayerovy nemocnice Petr Malý. Dodal, že prohlášení bude obecné pro všechny dodavatele. „Máme 25.000 faktur za rok od různých dodavatelů, Pharmos je jen jedním z nich,“ vysvětlil.

Nemocnice si podle Malého již připravila seznam faktur, které z peněz od vlády uhradí. „Začneme platit příští týden,“ dodal a ujistil, že platby půjdou nejprve na nejstarší faktury za provoz nemocnic, kam patří léky, zdravotnický materiál či energie.

Ředitel Bulovky Petr Sláma potvrdil, že jsou ochotni potvrdit Pharmosu, že nebudou upřednostňovat v platbách žádného z dodavatelů, Pharmos je však zatím neoslovil. Bulovka dluží dodavatelům léků 200 milionů korun, dalších 85 milionů za zdravotnický materiál. „Peníze od vlády budou samozřejmě rovnoměrně rozděleny podle lhůt splatnosti,“ uvedl Sláma.

Celkový dluh nemocnic v Česku za léky dosahuje dvou miliard, za zdravotnické prostředky 1,2 miliardy korun. Vláda bude o dalších penězích pro nemocnice jednat příští středu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!