Thomayerova nemocnice byla den bez dodávek léků

Thomayerova nemocnice v Praze měla kvůli velkým dluhům za léky na den zastaveny jejich dodávky od hlavních dodavatelů. Pacienty to však nijak neohrozilo. „Nyní jednáme s vedením o tom, jaké jsou reálné možnosti nemocnice hradit faktury za dodané léky,“ řekl Josef Kredba z vedení firmy Aliance Unichem…

CZ.

„Nyní jednáme s vedením o tom, jaké jsou reálné možnosti nemocnice hradit faktury za dodané léky. Máme dobrou vůli najít řešení. Bude však záležet na výsledku, na tom, co nám vedení nemocnice bude schopno garantovat z hlediska návratnosti našich peněz za dodané zboží,“ řekl Kredba. Odmítl zároveň odpovědět na otázku, kolik jim nemocnice za léky dluží.

Ředitel nemocnice Jan Horák, který zároveň šéfuje Všeobecné fakultní nemocnici na Bulovce a připravuje jejich sloučení, byl přerušením dodávky zaskočen a nic o ní nevěděl.

„Jsem v Rakousku. Nic o tom nevím, ale dokážeme ze zásoby léků ve Všeobecné fakultní nemocnici zásobovat i Thomayerovu, pokud by byly dodávky zastaveny,“ řekl.

Dodal, že nemocnice vyhlašuje výběrové řízení na dodávky léků a to se možná někomu nelíbí.

„Thomayerova nemocnice, stejně jako Bulovka, jsou ve špatné ekonomické situaci a mají velké dluhy za všechno. Sestavili jsme plán, jak se z nich dostat, ale potrvá to několik měsíců. Pacienti se nemusejí obávat, že by léky nedostali,“ tvrdí Horák.

Pohledávky dodavatelů dosahují tří miliard

„Dluhy veřejných lékáren za léky jsou 2,5 miliardy a dluhy nemocnic 700 miliónů. Varujeme, že zátěž 3,2 miliardy dlouho neuneseme,“ řekl týž den Právu Pavel Suchý, ředitel Asociace velkodistributorů léčiv.

Lékárny se brání tím, že jim Všeobecná zdravotní pojišťovna platí až s 40denním zpožděním, ale VZP tvrdí, že průměrně je to jen 24 dní.

„Nárůst dluhu je varující. Oproti minulému čtvrtletí stoupl o 11 procent,“ řekl Suchý. Dodal, že zdravotnictví se dlouhodobě neřeší a propad je horší než v minulosti.

„Nebudeme vyhlašovat žádné akce, že zastavíme dodávky léků do těch či oněch nemocnic. Je to věc každého distributora, aby ke konkrétnímu subjektu, který zásobuje, přistupoval individuálně. Sám musí zvážit, kdy už je pro něj situace ekonomicky neudržitelná,“ prohlásil Suchý.

Jiné nemocnice jsou zatím bez problémů a dodávky léků od distributorů jsou plynulé.

„Nikdo nám nezastavil dodávky ani nemáme žádnou zprávu o tom, že by se na to chystal. Distributorům za léky platíme,“ řekla doktorka Marie Alušíková, ředitelka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Podobně jsou na tom i jiné nemocnice. I když platí s určitým zpožděním, mají s distributory sjednán splátkový kalendář a dluhy umazávají.

Ředitelé dobře hospodařících nemocnic potvrdili, že peníze, které stát dal na oddlužení okresních nemocnic (2,5 miliardy korun), se v nich rozplynuly a mnohé mají dluhy opět.

Ministerstvo zdravotnictví bude muset situaci řešit. Distributoři léčiv už požádali o setkání s novou ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!