Přejít na obsah

Thomayerova nemocnice má oddělení léčby TBC pro celou ČR

zpět
29.6.2011
Fakultní Thoamyerova nemocnice s poliklinikou, FTN
zvětšitFakultní Thoamyerova nemocnice s poliklinikou, FTNZdroj: www.ftn.cz

Fakultní Thoamyerova nemocnice s poliklinikou, FTN | Zdroj: www.ftn.cz

 

Fakultní Thomayerova nemocnice vybudovala v Česku ojedinělé oddělení hrudní chirurgie, které převezme péči o nemocné s plicní a mimoplicní tuberkulózou a plicními mykobakteriózami z celé republiky.

Vysoce infekční pacienti tak budou operováni v sálech, které jsou určeny pouze pro ně. Centralizací péče klesne riziko infekce pro ostatní pacienty i zdravotnický personál.

„Na oddělení jsou tři operační sály, 15 lůžek standardních a sedm lůžek JIP. Oddělení provede všechny chirurgické výkony k zjištění nemoci u pacientů s podezřením na TBC,“ řekl při příležitosti dnešního představení nového pracoviště jeho šéf primář Vladislav Hytych.

Stavba trvala osm měsíců a stála 107 milionů korun, z nich 90 procent byla státní dotace.

Specializované oddělení vzniklo právě v této nemocnici, protože zde je také největší plicní klinika v ČR se speciálním oddělením pro léčbu multirezistentní TBC, na niž neúčinkují běžné protituberkulózní léky.

„Diagnostika, léčba, pooperační péče i následná léčba budou díky soustředění v jednom místě maximálně účinné, rychlé, efektivní a ekonomické. Vyšetření se nebudou zbytečně opakovat, uspoří se náklady, zdravotnický materiál i léky,“ ocenil ředitel Karel Filip.

Mluvčí nemocnice Martina Štanclová ČTK řekla, že dosud tito pacienti, stejně jako to nadále je v ostatních nemocnicích, byli umístěni na jiných klinikách, plicní nebo chirurgické. V Thomayerově nemocnici budou soustředěni na specializovaném pracovišti.

Vedle pacientů s plicní tuberkulózou to budou pacienti s tuberkulózou mimoplicní, která zasahuje močové a pohlavní ústrojí. Chirurgické sály jsou vybaveny na péči o tyto vysoce infekční pacienty, operovat se zde ale budou i pacienti s rakovinou.

Než začne oddělení na podzim fungovat samostatně ve své specializaci, budou na některých sálech operovat dětská chirurgie a urologie. Sály těchto dvou pracovišť se po tu dobu budou rekonstruovat.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Thomayerova nemocnice má oddělení léčby TBC pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Thomayerova nemocnice má oddělení léčby TBC pro…

Komentáře

1 komentář
Bohumila poděkování  | 27. 11. 2012 18:30

Dobrý den, jsem šťastná, že jsem mohla být operována na takovém pracovišti hrudní chirurgie pod vedením pana doktora Hytycha. Vše zde funguje perfektně, má svůj řád a pacienti se zde cítí dobře, protože náročné operace souvisí i s psychikou pacienta. Přestože jsem přišla do zařízení s optimismem, po náročném zákroku otevřené biopsie plic se mi nedařilo dobře. Personál a následná péče v zařízení, včetně chutné dobré stravy,(která dnes je už málokde v nemocnicích), byla vynikající a přála bych si, aby se takto profesionálně chovali na každém zdravotním pracovišti. První tři dny na JIP znamenaly pro mou osobu těžkou životní zkoušku, díky všemu personálu se mi ji podařilo zdolat. Touto cestou děkuji doktorům a vzornému personálu rovněž. Je to neuvěřitelné a nepochopitelné, co všechno naši odborníci dokáží v této mizerně řídící společnosti, kde peníze ve většině převládají nad lidskou morálkou a etikou. Děkuji

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné