Thomayerova nemocnice otevřela nové pracoviště radioterapie

Obr. 1 – Fúze CT a MR obrazů při plánování radioterapie oblasti lůžka glioblastomu, dvou ložisek, se zakreslenými cílovými objemy, a izodózní plán léčby zářením (Klinika radiační onkologie, MOÚ, Brno)

Na onkologickém oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze dnes slavnostně otevřeli nové pracoviště radioterapie. Podle primářky Jitky Abrahámové tu mají nejmodernější ozařovač v republice, vyšel na 70 milionů korun. Do zrekonstruovaného pavilonu X byl také z protiatomového krytu přestěhován starší urychlovač a byl zde instalován i nový terapeutický rentgenový přístroj. Moderní technika slibuje přesné zacílení při léčbě nádorů a větší komfort pro pacienty.

„Je sofistikovanější, pohodlnější, energetičtější,“ vysvětlila primářka Abrahámová ČTK výhody nového lineárního urychlovače Siemens Artiste. Je vhodný k léčbě většiny nádorů, dokáže přitom ozařovat jen postiženou tkáň a nikoliv okolní orgány. Přístroj a software za zhruba 70 milionů korun pořídila nemocnice už loni v listopadu, ze 70 procent na něj přispěla EU. První pacient byl novým ozařovačem ošetřen letos v dubnu.

Do zmodernizovaného pavilonu byl ale letos na jaře přemístěn i čtyři roky starý urychlovač, který do té doby fungoval v protiatomovém krytu v areálu nemocnice. Stavební práce přišly na dalších 35 milionů korun, hradila je nemocnice. „Nové pracoviště nabízí velmi příjemné prostory. Dostatek denního světla je v radiačních prostorách dosti výjimečný a v našem radiačním traktu je všude, kde to je z hlediska radiační ochrany možné,“ pochvalovali si při dnešním slavnostním otevření zástupci nemocnice.

Na pracovišti funguje i terapeutický rentgen na nenádorové ozařování, kterým se budou léčit třeba patní ostruhy nebo tenisové lokty. Přístroj platilo ministerstvo zdravotnictví, vyšel na devět milionů. O nábytek a výzdobu pavilonu X se postaral Nadační fond onkologie pro 21. století.

„Můj sen je doplnit oddělení ještě o brachyterapii,“ dodala primářka Abrahámová. Jde o takzvané vnitřní ozařování, kdy se zdroj záření zavede do nádoru. Takto se léčí například nádory dělohy.

Thomayerova nemocnice otevřela nové pracoviště radioterapie
Ohodnoťte tento článek!