Přejít na obsah

Thomayerova nemocnice otevřela nové pracoviště radioterapie

zpět
9.9.2011
Obr. 1 – Fúze CT a MR obrazů při plánování radioterapie oblasti lůžka glioblastomu, dvou ložisek, se zakreslenými cílovými objemy, a izodózní plán léčby zářením (Klinika radiační onkologie, MOÚ, Brno)
zvětšitObr. 1 – Fúze CT a MR obrazů při plánování radioterapie oblasti lůžka glioblastomu, dvou ložisek, se zakreslenými cílovými objemy, a izodózní plán léčby zářením (Klinika radiační onkologie, MOÚ, Brno)
Autor: Postgraduální medicína

Obr. 1 – Fúze CT a MR obrazů při plánování radioterapie oblasti lůžka… | Autor: Postgraduální medicína

 

Na onkologickém oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze dnes slavnostně otevřeli nové pracoviště radioterapie. Podle primářky Jitky Abrahámové tu mají nejmodernější ozařovač v republice, vyšel na 70 milionů korun. Do zrekonstruovaného pavilonu X byl také z protiatomového krytu přestěhován starší urychlovač a byl zde instalován i nový terapeutický rentgenový přístroj. Moderní technika slibuje přesné zacílení při léčbě nádorů a větší komfort pro pacienty.

„Je sofistikovanější, pohodlnější, energetičtější,“ vysvětlila primářka Abrahámová ČTK výhody nového lineárního urychlovače Siemens Artiste. Je vhodný k léčbě většiny nádorů, dokáže přitom ozařovat jen postiženou tkáň a nikoliv okolní orgány. Přístroj a software za zhruba 70 milionů korun pořídila nemocnice už loni v listopadu, ze 70 procent na něj přispěla EU. První pacient byl novým ozařovačem ošetřen letos v dubnu. Do zmodernizovaného pavilonu byl ale letos na jaře přemístěn i čtyři roky starý urychlovač, který do té doby fungoval v protiatomovém krytu v areálu nemocnice. Stavební práce přišly na dalších 35 milionů korun, hradila je nemocnice. „Nové pracoviště nabízí velmi příjemné prostory. Dostatek denního světla je v radiačních prostorách dosti výjimečný a v našem radiačním traktu je všude, kde to je z hlediska radiační ochrany možné,“ pochvalovali si při dnešním slavnostním otevření zástupci nemocnice.

Na pracovišti funguje i terapeutický rentgen na nenádorové ozařování, kterým se budou léčit třeba patní ostruhy nebo tenisové lokty. Přístroj platilo ministerstvo zdravotnictví, vyšel na devět milionů. O nábytek a výzdobu pavilonu X se postaral Nadační fond onkologie pro 21. století.

„Můj sen je doplnit oddělení ještě o brachyterapii,“ dodala primářka Abrahámová. Jde o takzvané vnitřní ozařování, kdy se zdroj záření zavede do nádoru. Takto se léčí například nádory dělohy.


Autoři

ČTK

Související články

19.10. Nová JIP usnadní boj se smrtí Nová JIP usnadní boj se smrtí
1 příspěvků
11.3. Konkomitantní chemoradioterapie solidních národů
0 příspěvků
11.3. Radioterapie řízená obrazem
0 příspěvků
17.9. Nádory vaječníků
0 příspěvků
15.3. Paliativní radioterapie
0 příspěvků

Komentovat článek: Thomayerova nemocnice otevřela nové pracoviště…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Thomayerova nemocnice otevřela nové pracoviště…

Komentáře

další 2 komentáře
Kolemjdoucí II nejmodernější v republice ?  | 12. 09. 2011 07:32

Asi ti trošku kape karbid srovnávat Cyberknife a lineár?

Kolemjdoucí nejmodernější v republice ?  | 9. 09. 2011 09:04

Předem bych chtěl pogratulovat k velkému pokroku. Ale myslím si, že srovnavat Artise s např. Elekta Synergy, nebo Varian iX ( Brno ) je trošku zavádějící...a to nemluvím o Cyberknife...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné