Thomayerova nemocnice stvrdí písemně, že nezvýhodní dodavatele

Fakultní Thomayerova nemocnice stvrdí v pátek písemně firmě Pharmos, že nebude zvýhodňovat v platbách žádného ze svých dodavatelů. Ve čvrtek to řekl mluvčí nemocnice Petr Mach. Pharmos potvrzením podmiňuje obnovu dodávek léků.“V pátek prohlášení podepíšeme, nedělá nám to problém, vždyť je na to zákon,“ řekl Mach…

Praha – Předpokládá, že ke kroku Pharmosu se časem přidají i ostatní distributoři a dodávky také obnoví.

Čtyři distributoři z Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) přestali před dvěma týdny zásobovat léky kvůli dluhům tři fakultní nemocnice – pražskou Bulovku a Thomayerovu a brněnskou „svatou Annu“. Minulé pondělí dodávky obnovil jen Pharmos. V pátek ale oznámil, že je zase zastaví kvůli podezření na korupci při uzavírání smluv na zásobování léky.

„Zastavovat nebo obnovovat dodávky vlastně nemá cenu. My nevíme, co to znamená dodávat do těchto nemocnic. Jejich lékárny byly předzásobeny dopředu,“ řekl předseda představenstva společnosti Česká lékárnická Oldřich Fiala. Tato firma je většinovým vlastníkem Pharmosu.

Vláda ve středu rozhodla, že třem nejzadluženějším nemocnicím dá do konce týdne 200 milionů. Bulovka a Thomayerova dostanou po 60 milionech, do Brna půjde 80 milionů korun. O dalších penězích pro nemocnice bude kabinet jednat příští středu. Úhradou dluhu podmiňují tři firmy z AVEL obnovu dodávek.

Mach uvedl, že Thomayerova nemocnice výpadek dodávek ani nepoznala. Měla dostatečné zásoby, zhruba na tři týdny, a životně důležité léky firmy dodávaly bez přerušení. Pharmos ve středu 1. března léky nedodal, ve čtevrtek žádné léky nemocnice neobjednávala, protože nic nepotřebovala. V pátek by měly být dodávky obnoveny, poznamenal mluvčí.

Předseda představenstva Pharmos Roman Kejzlar podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z korupce. Údajně až 30 milionů korun mělo skončit na účtech soukromých subjektů v souvislosti s uzavřením smluv o dodávkách léků.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!