Tichá epidemie se šíří po světě

Až polovina pacientů čekajících na transplataci jater trpí chorobami souvisejícími s hepatitidou C. Podle odhadu lékařů jsou v celém světě touto žloutenkou infikována tři procenta populace, tedy asi 170 milionů lidí, a každý rok přibývá 180 tisíc nových případů…

V USA jsou infikovány asi čtyři miliony obyvatel, v Evropě dokonce pět milionů.“V České republice je ročně hlášeno kolem pěti set případů akutních i nově zjištěných chronických hepatitid C. Skutečná čísla však budou několikanásobně vyšší, protože naprostá většina onemocnění probíhá bez příznaků, a proto uniká pozornosti. Podle odhadů je každý dvoustý až stý občan České republiky chronicky infikován virem hepatitidy C,“ uvádí MUDr. Petr Husa z Fakultní nemocnice v Brně.

Žloutenka typu C je virové onemocnění, které může vést k zánětu a později i cirhóze nebo rakovině jater. Virus byl objeven teprve v roce 1989. Přenáší se infikovanou krví a krevními produkty. Nejvíce ohroženi jsou narkomani, kteří si drogy píchají, příjemci krevních transfúzí před rokem 1992, ale také ti, kteří podstoupili akupunkturu, piercing či tetování, a také sexuálně promiskuitní jedinci.

Co je nejhorší, nakažení lidé se často cítí zcela zdrávi a mohou být bez příznaků deset až dvacet let. Proto se nemoc označuje jako „tichá epidemie“. Pokud se vůbec příznaky objeví, patří mezi ně: letargie, ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení, bolest v horní pravé části břicha, horečka a bolest kloubů.

V současné době není proti hepatitidě C spolehlivá vakcína. Provádí se sice léčba interferonem, ale ta zabírá jen na deset až 15 procent pacientů. Lék se totiž neudrží dlouho v těle. Prozatím byl objeven způsob, jak účinnost interferonu prodloužit – přidání polyetylénglykolu. Takto upravený přípravek byl již ve světě vyvinut a v USA i v Evropě byl přihlášen k registraci.

Marie Vašíčková, Střední Čechy, 21.04.2001

Ohodnoťte tento článek!