Tisíce lidí nemohou k lékaři

Desítky lékařů odpověděly na výzvu lékařské komory nabízející pomoc těm, jejichž ordinaci poškodily záplavy. Je zřejmé, že jich bude přibývat. „Přihlásilo se už 26 lékařů a přibývají další…

Obyvatelé malých vesnic v zaplavených oblastech čelí další pohromě. Voda poškodila či zcela zničila ordinace jejich lékařů. Lidé tak musí za ošetřením dojíždět.

Praha – Desítky lékařů odpověděly na výzvu lékařské komory nabízející pomoc těm, jejichž ordinaci poškodily záplavy. Je zřejmé, že jich bude přibývat. „Přihlásilo se už 26 lékařů a přibývají další,“ uvedl včera šéf komory David Rath s tím, že škody už přesahují 10 milionů. Postižení podle Ratha proti povodni vesměs pojištěni nebyli. Bez lékaře se tak ocitly tisíce lidí. Zatímco ve větších městech se daří zajistit náhradní ošetření, pro obyvatele malých vesnic je často jedinou možností cesta do okresního města. Nejvíc ordinací zničila velká voda zřejmě v jižních Čechách. Kolik lékařů však zatím neordinuje, krajský úřad zmapováno nemá. Podle Hany Bendíkové ze zdravotního odboru kraj teprve souhrnné škody zjišťuje.“ Požádali představitele lékařské, lékárenské a stomatologické komory o sdělení jmenného seznamu lékařů, lékárníků a stomatologů, jichž se povodně přímo dotkly. Stanovit zda a jak bude Jihočeský kraj řešit situaci lékařů, bude tedy možné až poté, co bude mít k dispozici potřebné podklady,“ uvedla Bendíková. Cestovat však musí i pražští nemocní. David Hradecký ze zdravotního odboru Prahy 8, kam spadá nejpostiženější čtvrť Karlín, na webových stránkách obvodu informuje, že náhradní ordinace lidé najdou až ve vzdálených Bohnicích či na Bulovce. Potíže s uzavřenými ordinacemi nepostihnou jen staré lidi, ale problémy mohou vzniknout například kvůli přerušení léčby pacientů psychicky nemocných či deviantních. Na tento problém poukázal v pražský sexuolog Ondřej Trojan, ordinující původně v zatopené části Prahy. „Už jsem se jim nemohl věnovat tři týdny. Je jen otázkou času, kdy třeba někoho znásilní,“ citoval Trojana tisk. Vyjádření ministerstva zdravotnictví se nepodařilo během včerejška získat.

RADKA WALLEROVÁ, Střední Čechy, 3.9.2002

Ohodnoťte tento článek!