Přejít na obsah

Tisíce podpisů pod peticí za traumacentrum

zpět
15.1.2009

Organizátoři teď napjatě čekají, kdo bude řídit zdravotnictví v Česku. Obávají se, aby petiční snahy nebyly zbytečné. Petice totiž svým textem vycházela z toho, že jak ministr Tomáš Julínek, tak jeho náměstek Marek Šnajdr slíbili ústupky a přehodnocení situace...

Tisíce lidí už v Pardubickém kraji podepsaly petici za zachování traumacentra a onkologického centra v krajské nemocnici. Organizátoři teď napjatě čekají, kdo bude řídit zdravotnictví v Česku. Obávají se, aby petiční snahy nebyly zbytečné.

Petice totiž svým textem vycházela z toho, že jak ministr Tomáš Julínek, tak jeho náměstek Marek Šnajdr slíbili ústupky a přehodnocení situace.

Petice měla tlak hejtmana Radka Martínka (ČSSD) a primátora Pardubic Jaroslava Demla (ODS) podepřít a násobit. „Doufám, že bude zachována kontinuita a budeme mít možnost jednat dál, navázat na slíbené,“ řekl Právu primátor Deml, když se dozvěděl o odvolání ministra zdravotnictví.

Výsledky předvánočních jednání pardubických politiků lze stručně shrnout: Julínek slíbil Martínkovi přehodnotit zrušení onkocentra a traumacentru dávat stejné peníze jako doposud, byť by nemělo statut špičkového pracoviště. Šnajdr primátorovi garantoval, že za splnění určitých technických podmínek (a investic ze strany kraje a města do nemocnice) by obě pracoviště špičkový statut mohla do roka získat zpět.

Petici by měli lidé dál podepisovat, ujišťují organizátoři. „Petiční archy se nám začínají vracet a podpora je obrovská nejen v Pardubicích. Teď například přišel celý balík podpisových archů z Chvaletic, kde se ve prospěch věci silně angažovala taky paní starostka,“ řekla Právu Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice), náměstkyně pardubického primátora, původním povoláním lékařka, která ještě před časem operovala na chirurgii pardubické krajské nemocnice.

Petice se podepisuje nejen na radnicích a obecních úřadech, ale i na desítkách dalších míst, například v plaveckém areálu. Místo pro petiční arch ochotně poskytnou i majitelé restaurací a další podnikatelé.

„S peticí nám pomáhá například i Hospodářská komora, která ji dostane na 420 firem, podepisuje se i na všech fakultách Univerzity Pardubice,“ svěřil se Právu pardubický radní Jiří Skalický (SPP), povoláním primář pardubické nemocnice. „Podpisů přibývá, petiční akci zřejmě ukončíme už koncem ledna,“ dodala náměstkyně Fraňková.

Zdeněk Seiner, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Tisíce podpisů pod peticí za traumacentrum

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Tisíce podpisů pod peticí za traumacentrum

Komentáře

další 2 komentáře
Pozorovatell Legrace! Ať si to Pardubičtí zaplatí!!!  | 15. 01. 2009 16:09

Nepochopitelné. Vzdálenost Hradec - Pardubice 18 km !!! A stát a pojiš´tovny mají Pardubickým platit traumacentrum...... Jestli si chcete v Pardubicích blbnout , tak si to plaťte z městského rozpočtu!!

ola k petici  | 15. 01. 2009 13:36

podepisovat občané mohou,když je to baví...Pak se uváděná centra zachovají. A hned je můžou zavřít. Nebude mít totiž kdo v nich pracovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné