Přejít na obsah

Tlačil na nás management i lékaři

zpět
6.6.2011
nemocnice, sestry, chodba
zvětšitnemocnice, sestry, chodbaZdroj: www.pano-logic.de

nemocnice, sestry, chodba | Zdroj: www.pano-logic.de

 

Akce Děkujeme, odcházíme sice byla primárně o lékařích, velkou vahou ale dopadla i na zdravotní sestry. Zejména ty z fakultních nemocnic se ocitly v nezáviděníhodné situaci: stály mezi managementem nemocnic i samotnými lékaři.

Ojedinělá protestní akce lékařů skončila poměrně úspěšně, alespoň co se požadavků týče. Stále častěji se ale ozývají hlasy, které poukazují na nenapravitelné narušení vztahů mezi lékaři a jejich pacienty. (Více čtěte ZDE).

Jenže to nejsou jediné vztahy, které byly touto akcí narušeny. Nelehká byla i situace mnohých zdravotních sester, zejména těch, které pracují v zařízení pod správou ministerstva zdravotnictví.

„Rozhodně to nebylo příjemné. V tu chvíli jsem vnímala, že se sestry ocitly v ohnisku střetu dvou názorových skupin – MZČR zastoupeného managementem nemocnice a stávkujících lékařů,“ popisuje své pocity z akce vrchní sestra II. interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice Karolína Vaicová.

Nelehká úloha sester

U veřejnosti nezískala akce lékařů velkou podporu, o to složitější situace sester byla. Právě ony musely často pacientům vysvětlovat, co se vlastně děje a uklidňovat je, že jejich péče není ohrožena. Když se pak lékaři odmítli podělit o své „vydobyté“ peníze, mnohé sestry cítily zklamání a křivdu.

„Působilo to dojmem, že jsme tým jen když lékaři něco potřebují,“ odhaduje důvody znepokojení Vaicová. A její slova potvrzuje i průzkum ČTK, podle něj sestry začaly po ukončení akce lékaře v noci důsledně budit lékaře k situacím, které za ně běžně řešily samy.

Nedokázaly jsme se sjednotit

Pozice sester byla o to složitější, že z jejich řad nezněl jednotný hlas. Na jedné straně stála Česká asociace sester v čele s bývalou ministryní Danou Juráskovou, která akci lékařů otevřeně zkritizovala, na straně druhé pak zdravotní sestry sdružené v Odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče, které ji podporovaly.

„Snahou magistry Juráskové bylo zřejmě udržet sesterský stav v klidu, nezhoršovat situaci více než byla. Je ale otázka, zda za tento vstřícný a smírný postoj budou sestry oceněny,“ doplnila Vaicová.

Podobná akce ze strany sester zřejmě nehrozí

Platy zdravotních sester se sice před několika lety částečně navýšily, stále to ale podle mnohých není adekvátní odměna za práci, kterou vykonávají. I přesto ale podle Vaicové akce typu Děkujeme, odcházíme v sesterském prostředí prozatím nehrozí.

„Nedokážu si představit, že by v tuto chvíli sestry akci podobného rozsahu uspořádaly. Uvidí se ale příští rok, kdy se má zvýšit DPH a všichni budeme mít hlouběji do kapsy,“ doplňuje Vaicová.


Komentovat článek: Tlačil na nás management i lékaři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Tlačil na nás management i lékaři

Komentáře

dalších 27 komentářů
Karolína Vaicová sestry si za svojí situaci mohou sami  | 8. 06. 2011 06:59

Že se změnily poměry na trhu práce - v tom s vámi souhlasím. Že je snadnější přeškolit sestru z interny na chirurgii - možná na standardních odděleních, jenže jak už jsem zmínila v minulém příspěvku - nelékařů je větší skupina, patří do ní například i laboranti a fyzioterapeuti, kteří sestrami prostě nahradit nejdou. A upřímně řečeno, neumím si ani představit, že za půl roku vyškolíte porodní bábu, endoskopickou sestru, instrumentářku nebo dětskou sestru v intenzivní péči. S pozdravem KV

Hawkie sestry si za svojí situaci mohou sami  | 7. 06. 2011 14:13

Ještě dodám, že bydlím v Praze a také jsem dělal několik let na klinice, takže prostředí znám. Navíc během studia jsem se živil jako sanitářosestra na ARO a "paramedik".

Hawkie sestry si za svojí situaci mohou sami  | 7. 06. 2011 14:08

Nemylte se, lékařská místa se shání dost špatně, tedy pokud člověk chce zůstat v oboru. Přeci jen přeškolit sestru či sanitáře z chíry na internu či naopak není tak složité, jako kdyby měl internista začít operovat či uspávat. Sám jsem několikrát v divokých 90. letech měnil místo a vždy jsem se stěhoval do jiného kraje (a to byly ty velké, před reformou...) A to mám jako základní obor celkem běžnou internu. Nyní jsem soukromník, ale pokud bych chtěl práci ve svém nadstavbovém oboru, tak aktuálně bych sehnal místo v Mladé Boleslavi nebo tuším ve Zlíně. Nicméně, beru, že situace na trhu práce se výrazně změnila, že doba, kdy lékařů byl nadbytek a sester kritický nedostatek, je prostě pryč.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné