Tlak lékařů na Emmerovou sílí, jak se blíží podání návrhů vládě

Tlak zdravotníků na ministryni Miladu Emmerovou se v posledních dnech stupňuje úměrně tomu, jak se blíží rozhodování vlády o 19 krátkodobých opatřeních, jež
navrhla ke stabilizaci zdravotnických financí. Kabinet by je měl projednat do dvou týdnů…

Nemocnice v pondělí pohrozily, že omezí péči, když jim Emmerová zkrátí peníze. Distributoři se přidali, že nebudou dodávat do zadlužených nemocnic léky. Lékárny připomněly, že polovina z celkem 2500 jich má kvůli pozdním platbám pojišťoven existenční problémy.

A lékařské odbory vystoupily s požadavkem na vyšší platy. Jejich kolegové v privátu, kteří nemají smlouvy s pojišťovnami, obnovili požadavek na pokladenský systém, aby mohli od pacientů vybírat hotově.

Na pondělním shromáždění zástupců nemocnic z celé republiky zaznělo varování, že nemocnice budou odkládat operace a prodlouží čekací doby na ošetření, pokud dostanou méně peněz.

Vyzvaly premiéra, aby tomu zabránil. Žádají ho, aby podpořil ministryni, aby nevydala vyhlášku, která peníze pro ně omezí. Zástupci nemocnic se chtějí zúčastnit pátečního jednání premiéra s pojišťovnami a lékaři.

„Nemyslím si, že by se péče omezila,“ řekla novinářům Emmerová, která se jednání zúčastnila. Ministryně zatím nepočítá s tím, že vyhlášku vydá. Pokud totiž uspěje na vládě se svým návrhem krátkodobých opatření a stát začne platit vyšší pojistné za děti důchodce, zbylo by pojišťovnám více i pro nemocnice.

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková však řekla, že když vyhláška nevyjde, desetimiliardový dluh pojištění stoupne o sedm miliard. O dalších 24 miliard vzroste, pokud ministryně jinou vyhláškou zvýší cenu lékařské

práce, jak to od ní žádá Česká lékařská komora.

Zpoždění VZP v platbách za péči dosahuje v průměru 50 dnů, tvrdě to dopadá zejména na menší lékárny. Proto lékárníci stejně jako dodavatelé léčiv dnes podpořili návrh ministryně, aby vláda dala VZP na oddlužení 3,8 miliardy korun.

Stát by tak uhradil část dlužného pojistného za zkrachovalé státní podniky. „Vítáme to, VZP bude moci zaplatit nemocnicím a lékárnám a ty

nám zaplatí za dodávky léků,“ řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

„Pokud se situace nezlepší do tří čtyř měsíců a budeme mít pocit, že stát to nechce řešit, připravíme nějakou důraznější formu protestu ze strany lékáren,“ dodal bez dalších podrobností prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Vyšší příjmy požaduje pro zdravotníky od července Lékařský odborový klu (LOK). Jde mu o přeřazení zdravotníků v rámci tarifních tabulek, podobně jako státní úředníci by měli tarify navýšené o 25 procent.

Lékaři v nemocnici by to přineslo měsíčně 2500 korun, nyní má ke 40.000, sestře 1500 korun, nyní má k 18.000, v privátním sektoru o 20 procent méně. Soukromí lékaři mají od pojišťovny měsíčně 80.000 až 120.000, z toho kryjí provoz ordinace, takže se příjem vyrovná se zaměstnaným lékařem.

Průměrná mzda v Česku loni byla 18.000. „Na oplátku nabízí LOK udržení sociálního smíru,“ řekl předseda LOK Milan Kubek. Ekonomické návrhy Emmerové projednají zřejmě ještě tento týden ekonomičtí ministři, poté sociálnědemokratičtí členové kabinetu a posléze i vláda.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!