Tlak na politiky hromadnými výpověďmi neschvaluje profesor Pirk

operace

Tlak na politiky hromadnými výpověďmi z nemocnic neschvaluje přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Podle něj nejprve musí být provedena reforma, pak je možné lékařům přidat.

Pirk je jedním z mála, kdo otevřeně odborovou akci Děkujeme, odcházíme odmítl. Odboráři zveřejňují jen podpůrná vyjádření. S jejich platovými požadavky souhlasí například přední český chirurg profesor Pavel Pafko.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v pátek požádal lékaře, ať s výpověďmi počkají, aby měl čas na reformu, kterou přesměruje peníze do jejich platů.

Aktuálně podepsalo výpověď v akci Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Děkujeme, odcházíme 3576 lékařů, do konce prý možná stoupne číslo na 4000. Lékaři chtějí 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, nyní mají kolem 50.000 korun měsíčně za práci se službami a přesčasy, chtějí 70.000 základního platu.

„Chirurgický rezident na americké Mayo klinice v prvním roce rezidentury má 22.000 dolarů ročně (418.000 korun). Když udělá atestaci a dostane místo, má trojnásobek průměrného platu. Čili já souhlasím, aby atestovaní měli trojnásobek, ale bez atestace to nikde na světě nemají,“ řekl Pirk.

Připomněl, že pokud se srovnávají průměrné platy, je to včetně sobot, nedělí i přesčasů, ne za základní pracovní dobu. V soukromých firmách se zaměstnanci o pracovní době nebaví, pracují, jak je třeba.

Když byl Pirk v USA, jediný pevný bod byl operační sál v 07:30. Když měl ranní vizitu, musel přijít o hodinu dřív. Domů mohl jít, až bylo vše hotovo. Na vizity musel docházet i v sobotu a neděli. „Za rok jsem se naučil tolik, že můžu dělat to, co dělám,“ řekl. Jako opačný extrém uvedl dobu, kdy učil lékaře v Dánsku. Měli pracovní dobu 35 hodin za týden a ve 40 letech podle Pirka neuměli nic.

Neurolog profesor Pavel Kalvach nepokládá podle svých slov otázku platů za stěžejní. „Nicméně v situaci, kde o složitějších principech zdravotnického provozu je diskuse zatím nemožná, je tento první bod, spravedlivé ocenění personálu základním platem, první a nezbytnou výzvou, že naše bezbřehá podrobivost skončila,“ uvedl.

Za Pirkem prý přišli v těchto dnech odboráři v IKEM a tvrdili, že nesouhlasí se současným systémem, že se musejí zprůhlednit toky peněz. „Řekl jsem jim, to jsou politické řeči. Máme přebytek nemocnic, tak řekněte, kterou nemocnici je třeba zrušit, kterou převést na LDN. Z ušetřených peněz ať se zvýší platy,“ uvedl.

Odboráři se profesora Pirka také ptali, zda je vezme zpět, když dají výpověď. Řekl jim, že je to riziko podnikání. „Dávat výpověď s tím, že mám zaručeno, že až mi dojdou peníze na rohlíky, že mě vezmou zpět, to nejde,“ vysvětlil. Samozřejmě pokud nemocnice stojí o konkrétního odborníka, tomu jistě vezme výpověď zpět, paušálně to ale slíbit nelze, uvedl.

Lékařské odbory na dnešní tiskové konferenci k materiálům přiložily podpůrné vyjádření 12 osobností, mezi nimi jsou přední profesoři medicíny a přednostové, ale například i filozof Erazim Kohák.

Podle Koháka je protest lékařů prubířským kamenem demokracie. „Podpoříme jej ve jménu spravedlnosti a soudržnosti? Nebo připustíme škrcení lékařů a rozklad zdravotnictví, jen aby naši vládci nemuseli krátit výsady movitých a mocných?“, uvedl filozof.

Ohodnoťte tento článek!