Přejít na obsah

Tolik lukrativních nabídek lékaři nemají

zpět
14.1.2011
Václav Larva
zvětšitVáclav LarvaZdroj: www.mmkv.cz

Václav Larva | Zdroj: www.mmkv.cz

 

Stejně jako ostatní kraje, i ten Karlovarský jedná s lékaři, aby své výpovědi stáhli: zatím marně. Radní pro zdravotnictví Václav Larva ale doufá, že se ještě tak stane. „Nemyslím si, že je tolik lukrativních nabídek, ať z Čech nebo ze zahraničí,“ reagoval pro Zdraví.Euro.cz Larva.

Jak probíhají jednání mezi krajem a nemocnicemi? Jaká jsou hlavní opatření, či kroky, které mají zabránit omezení péče?

V Karlovarském kraji se akce Děkujeme, odcházíme a s ní související výpovědi lékařů týkají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu - tedy dvou součástí Karlovarské krajské nemocnice. Tato akciová společnost má generálního ředitele, jenž je v úzkém kontaktu s vedením kraje a probíhá proto pravidelná vzájemná výměna informací. Generální ředitel byl představenstvem KKN, jehož členy jsou někteří krajští radní, pověřen k jednání s lékaři, kteří podali výpovědi. Na počátku února bude podle požadavku představenstva generální ředitel informovat o průběhu jednání. Mezitím proběhlo setkání hejtmana Josefa Novotného s primáři karlovarské nemocnice.

Kolik lékařů ve vašem kraji podalo přesně výpověď? V jakém zařízení je situace nejhorší? Hrozí v některém z nich, že bude muset být výrazně omezena péče? Výpověď podalo celkem 59 lékařů karlovarské a 19 lékařů chebské nemocnice. Konkrétně by to mohlo znamenat problémy v zajištění zdravotní péče především na interním a gynekologicko-porodnickém oddělení v Karlových Varech.

Hodně se nyní hovoří o tom, že lékaři mnohé výpovědi stahují. Vnímáte takový trend také? Došlo k takovým případům i ve vašem kraji? Zatím k takovým případům v našich nemocnicích nedošlo, ale probíhající jednání generálního ředitele s lékaři mohou situaci změnit.

V některých krajích se již podařilo nalézt za část lékařů náhradu. Jak je to u vás? Nepředpokládám, že by se nám za velmi krátkou dobu, tedy do 1. března 2011, podařilo najít potřebný počet lékařů tak, aby nedošlo k výraznému omezení péče. Platí to pochopitelně pro případ, že by odešli všichni lékaři, kteří dosud podali výpověď a své rozhodnutí by nezměnili.

Dojde ve vašem kraji k nějaké restrukturalizaci péče? Co zamýšlíte? Toto téma bylo součástí jednání vedení kraje s primáři. Ti vyslovili požadavek, aby se karlovarská nemocnice do budoucna profilovala jako krajská. Domluvili jsme se, že do jednoho měsíce primáři předloží návrhy za jednotlivá oddělení, jak by se daly rozšířit jejich služby tak, aby nemocnice postupnými kroky nabyla takového statutu. Případně je to i otázkou dohody s dalšími zdravotnickými zařízeními v regionu. Záležet bude samozřejmě na postoji zdravotních pojišťoven. Máte nějakou vizi, jak lékaře nalákat právě do Vašeho kraje? Nebo jak zaručit, že ti, kteří výpovědi nepodali, skutečně zůstanou? Že je jiný kraj „nepřetáhne“ za lepší peníze? Nebojíte se takových „bojů“ o zbylé lékaře? Podobně jako ostatní kraje můžeme lékařům nabídnout systém benefitů. V žádném případě nemohu zaručit, že lékaři, kteří nepodali výpověď, skutečně zůstanou. Na druhou stranu si nemyslím, že je tolik lukrativních nabídek, ať z Čech nebo ze zahraničí, aby se všichni lékaři, kteří zde mají dlouholeté pracovní i rodinné zázemí, rozhodli odejít. Ministr hovořil o tom, že kraje měly lékařům přidat peníze, které vybraly na poplatcích. To nebylo možné? Už poněkolikáté zdůrazňuji, že mzdové požadavky lékařů v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme, nejsou pro kraje řešitelné a jsou směřovány na stát. Jde o problém státu a zdravotních pojišťoven, problém dlouhodobě neřešeného podfinancování zejména malých nemocnic. I kdyby kraj přidal nějaké peníze, rozhodně není schopen pokrýt celkové požadavky, které by u nás i včetně očekávaných požadavků středního zdravotnického personálu dosahovaly téměř půl miliardy korun ročně! Možné by to opravdu nebylo.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

23.8. Nemocnice se mění k nepoznání Nemocnice se mění k nepoznání
0 příspěvků
27.11. Dvaadvacet starostů požaduje zachování sokolovské nemocnice Dvaadvacet starostů požaduje zachování sokolovské nemocnice
4 příspěvků

Komentovat článek: Tolik lukrativních nabídek lékaři nemají

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Tolik lukrativních nabídek lékaři nemají

Komentáře

dalších 29 komentářů
katango strach  | 15. 01. 2011 15:25

Ten strach o koryto je děsnej, co, larvo ???

MUDr Jiří Kilian Cvach se opet verbalizuje  | 15. 01. 2011 08:23

jo q zapomněl jsem na stomatology a lékárníky a sestry a ještě celostátní odbory, všichni protestují proti všemu.

MUDr Jiří Kilian Cvach se opet verbalizuje  | 15. 01. 2011 08:20

toje sice velice moudrá výzva, nicméně věci se vyvibuly tak, že není zřejmé, co jsou strany konfliktu a co je konflikt - obého je hned několik, protože původní věc zvýšení odměn za práci lékaře měl dvě strany - lékaře a stát. Tato deter,minace se postupně mění a bybí tu máme konflikt stát-sampospráva-ředitelé, veřejnost- stát, veřejnost-lékaři, média do toho všeho, místy už je konflikt uvnitř - lékaři vs. lékaři, LOK vs.spolky, nyní přijdou společnosti odborné, aby se připlatly tam i onam. Do toho všeho se přimíchá konflikt meti stranami politickými, který bude mít D-O jako nástroj soupeření o moc (resortní nebo vládní, případně i parlamentní) a nyní se obejvily i první známky vstupu jiných profesí - právníci první (16 let nepo) Když k tomu přidáme nové úkolky autobusové dopravy a escortace, vypadá to na pořádný průšvih.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné