Tomáš Julínek odpovídá I.

„Dr. Rath do té chvíle, než se stal ministrem, proklamoval svůj jediný záměr – zajistit zvýšení platů nemocničním lékařům. Po nástupu na ministerstvo pak spustil divoký kolotoč, jehož výsledkem má být podřízení celého systému zdravotnictví jeho moci,“ i to si myslím senátor a stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek…

V minulých dvou týdnech čtenáři Zdraví.Euro.cz posílali dotazy senátorovi za ODS a stínovému ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi.

MUDr. Petr Chladil

Pane senátore, myslíte si, že po více než 10 letech v politice vidíte do problematiky zdravotnictví více než dr. Rath? On přece jen ve zdravotnictví pracuje (ač na minimální úvazek), Vy jej, stejně jako Dr. Emmerová, vidíte pouze zvnějšku poslanecké sněmovny či senátu.

Nechci posuzovat, jak hluboko do problematiky zdravotnictví vidí dr. Rath. Jednak si nemyslím, že je měřítkem hloubky vhledu, prostý počet hodin, které každý měsíc trávím léčením pacientů. Navíc jsem se až do velmi nedávné doby omezené medicínské poradenské praxi věnoval rovněž. Já se však, na rozdíl od dr. Ratha, jenž naprostou většinu svého kariérního života strávil jako lobbyista za zájmy omezené skupiny lékařů, již hezkou řádku let věnuji přípravě reformy zdravotnictví, konzultacím s nejširší lékařskou veřejností a vysvětlování svých záměrů.

Dr. Rath do té chvíle, než se stal ministrem, proklamoval svůj jediný záměr – zajistit zvýšení platů nemocničním lékařům. Po nástupu na ministerstvo pak spustil divoký kolotoč (nucená správa VZP, úhradové vyhlášky, novelizace 48/97 a 20/66…), jehož výsledkem má být podřízení celého systému zdravotnictví jeho moci. To mi nepřipadá jako přílišný důkaz vhledu do zdravotnictví a skutečného zájmu o dlouhodobé řešení jeho problémů.

Dr. Zoula, Humpolec

Jako červená nit v řešení potíží zdravotnictví je jediná věc: spoluúčast pacienta. Bez tohoto není řešení. Souhlasíte?

Je zřejmé, že Česká republika nemůže dlouhodobě dovolit platit současný objem poskytované zdravotní péče ze současných finančních zdrojů. Při nezměněných ostatních parametrech by bylo v roce 2050 mít sazbu zdravotního pojištění ve výši 35% ze příjmu. Umožnit pacientům, aby investovali dobrovolně více do svého zdraví je samozřejmě důležitou součástí reformy zdravotnictví. Povinná spoluúčast by měla být ze sociálních důvodů (naprostá většina chronicky nemocných jsou sociálně slabší lidé) zastropována na 3000 Kč za rok. Regulační poplatky (např. za návštěvy u lékaře nebo za recept) jsou samozřejmě nezbytnou součástí komplexního řešení.

Dr. Urbánková

Pane Julínku! Zajímá mne, jak chcete řešit problém plateb pojišťoven privátním lékařům. Za 1 bod se platí (snad krom 2 haléřů) už asi 7 let stejná částka. To znamená, že s rostoucími náklady ve všech sférách ordinace dostává za stejnou práci stál méně a méně peněz Nyní přibude do pojišťoven nemalá částka za platby od státu za své pojištěnce a výsledek zase jen nějaké pochybné záplaty. Máte v tomto smyslu připravenou nějakou koncepci? Myslím pravidla, za jakých podmínek by měl stát navyšovat platby za své pojištěnce a pravidla, jakým způsobem by se měla částka rozdělit, tedy kolik % na růst ceny bodu (tedy práce), kolik % na růst nákladů na léky a PZT, event. ještě detailněji % pro nemocnice a = pro ambulance. Děkuji.

Problémy, které zmiňujete jasně ukazují, že komplexní reforma zdravotnictví, kam samozřejmě patří i reforma financování, je nezbytná. Adekvátní platby za státní pojištěnce (mimochodem: nedávno se mi podařilo v Senátu prosadit výrazné navýšení oproti úrovni navrhované ministrem zdravotnictví) jsou přirozenou součástí systému i po reformě. Domnívám se však, že by konkrétní procentní rozdělení nemělo být předmětem arbitrárního rozhodování se strany ministerstva zdravotnictví, nýbrž výsledkem kontraktačního procesu mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče.

Zdeněk Dostál

Ví už pan Julínek jaký je rozdíl mezi akciovkou a podnikem sro? díval jsem se na uvolněte se prosím.

Ano.

Uživatel: Zdenek

Jak může pan ministr Julínek vysvětlit, že ve výpisu zdr. péče od pojišťoven se rok co rok vyskytuje účtování toho co nebylo v ordinacích prováděno. Nejsem sám kdo to zjistil. Asi je skutečně třeba začít od morálky lékařů a potom bude peněz o hodně víc než je dnes.Podivné ordinační hodiny lékařů jsou veřejným tajemstvím. Pacient zůstává rukojmím lékařů stále-bohužel. Jedině p.Rath je ochoten do toho trochu šlápnout. Proto musí pryč. Já pacient-rukojmí.

Ten ministr jsem zatím stínový, ale přesto děkuji za důvěru. I lékaři jsou jenom lidé a jako v jakémkoli povolání se mezi nimi najdou i podvodníci. Ze všech dostupných údajů však vyplývá, že negativní ekonomický dopad podobných jednání je v celkovém objemu finančních prostředků, jež do zdravotnictví proudí celkem marginální.

Tím nijak nesnižuji nezbytnost důkladných kontrol ze strany zdravotních pojišťoven, nicméně zásadní finanční problémy jsou jinde. S tím, že pacient často zůstává rukojmím lékaře mohu jen souhlasit a slíbit, že reforma zdravotnictví přispěje k narovnání tohoto vztahu. Cílem je, aby pacient byl každý váženým klientem a nikoli (jak tomu občas skutečně dnes bývá) jen nevítaným zdrojem zvýšených nákladů.

Svatava Skřivánková

Chtěla bych se zeptat pana Julínka, jak se postarají a pomůžou dětem s CF (cystická fibróza)? V posledních 8 letech, co je u vlády ČSSD, která slibovala voličům bezplatné zdravotnictví se pro lidi s CF situace s poskytováním nezbytných léků zhoršila. V současné době je tato nemoc nevyléčitelná, ale potřebné léky nezbytně nutné jejich životu jsou s vysokými doplatky. Ministr zdravotnictví tvrdí, že v každé lékové skupině existuje vždy jeden bez doplatkový lék. Firma Roche si je plně vědoma toho, že náhrada není a proto při kategorizaci, kdy se sníží úhrada Pulmozyme, cenu tohoto léku nesníží, neb si jsou vědomi toho, že nemá konkurenta. Děkuji za snahu o vyřešení a zlepšení situace pro tyto děti.

Vámi zmíněný případ je dalším důkazem, že ministr zdravotnictví lže. Současný systém úhrad léků je nastaven tak, že těžce nemocné děti a senioři musí doplácet nejvíce. Naopak ti, kteří si chodí k lékaři pro paralen, neplatí nic. Po reformě by to mělo být právě naopak. Reforma zdravotnictví je zaměřena zejména ve prospěch chronicky nemocných. Jde zejména o zastropování spoluúčasti, posílení solidarity zdravých s nemocnými a úhrady nákladných životně důležitých léků místo „desetikorunových“ pilulek.

I.Havlíček

Přeji hezký den!1. Je pan kandidát vnitřně přesvědčen, že volební kampaň ODS je profesionální a zaměřená pro získání hlasů ve volbách nebo naopak je odpuzující ?2. Z jakého důvodu se nechává pan Julínek manévrovat do obhajování toho, že nemocnice jako obchodní společnosti nebudou (či budou) privatizovány a raději nezdůrazňuje merito věci, tj. rozdíl mezi rozpočtovým hospodařením a hospodařením společností podle zdravého rozumu?

Děkuji předem za vyjádření a přeji upřímně panu Julínkovi mnoho úspěchů!

Hezký den i Vám. Myslím, že kampaň je vedena v zásadě dobře. Již od prosincového kongresu důkladně a pozitivně vysvětlujeme jednotlivé teze našeho programu. O reformě zdravotnictví se s lékařskou i pacientskou veřejností bavím ještě mnohem déle. Nejdůležitější část kampaně nastane až těsně před volbami, takže můžete očekávat výrazné zvyšování intenzity kampaně. Nemyslím, že bych se nechal manévrovat do naznačeného obhajování – snažím se pravdivě popisovat všechny negativní důsledky, které bude změna nemocnic – obchodních společností na „neziskové“ nemocnice (nikdo nebrání zřizovateli – např. kraji, aby ve stanovách akc. spol. zakotvil pravidlo, že se veškerý zisk vrací do investic v nemocnici) mít, včetně rozdílu mezi rozpočtovým a rozumným hospodařením. Děkuji.

(red), www.Zdravi.Euro.cz
Ohodnoťte tento článek!