Tomáš Julínek: Po reformě už vás lékař neodmítne

Titulní obrázek

„Dnes pacienti zjistí až poté, co dorazí do nemocnice, že mají na něco doplácet. Nebo je jim dokonce řečeno, že do té nemocnice nepatří. To chceme zásadně změnit,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr zdravotnictví Tomáš Julínek…

Proti změnám, které chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v příštích dvou letech, je zavedení poplatků u lékaře hodně slabým odvarem.

Reforma zdravotnictví, kterou plánuje naplno spustit od roku 2009, se pacientů, lékařů a zdravotních pojišťoven dotkne daleko víc, než si dnes umí představit.

Julínek chce převést pojišťovny na akciové společnosti a dát jim vedle širších pravomocí i mnohem víc povinností. Pacienti si budou moci připlatit na nadstandardní zdravotní péči a dozvědí se, na co mají za 200 miliard, které od nich zdravotní pojišťovny ročně vyberou, u lékaře a v nemocnicích nezpochybnitelný nárok.

„Dnes pacienti zjistí až poté, co dorazí do nemocnice, že mají na něco doplácet. Nebo je jim dokonce řečeno, že do té nemocnice nepatří. To chceme zásadně změnit,“ říká v rozhovoru pro HN Julínek.

HN: V polovině srpna bude vláda schvalovat váš reformní plán, ve kterém říkáte, co chcete dělat v příštích dvou letech s českým zdravotnictvím. Na co se v příštích letech budou muset pacienti připravit?

Nejdůležitější je v tomto volebním období změna zdravotních pojišťoven, aby to nebyly jenom ohřívače peněz, které nezodpovědně přijmou peníze a pošlou je nezodpovědně někam jinam bez toho, aby s pacienty uzavřely smlouvu na to, co pro ně mají zajistit. Chceme, aby občan věděl, co má předplaceno ve zdravotní péči. Jeden z našich prvních kroků je stanovení zákonného nároku na bezplatnou zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění

HN: Co definování péče hrazené z pojištění bude znamenat pro pacienty?

Dnes pacienti teprve až poté, kdy dorazí do nemocnice, zjistí, že mají na něco doplácet. Nebo je jim dokonce řečeno, že do té nemocnice nepatří, nebo ta nemocnice není vybavena na to, co oni se svým problémem potřebují. A pak jim lékař řekne, že je kvůli jakýmsi limitům nemůže ošetřit, čemuž samozřejmě pacienti nerozumí. A pak nevědí, jestli je doktor šidí, chce sponzorský dar nebo úplatek. To chceme zásadně změnit.

Celý rozhovor s Tomášem Julínkem si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz

Tomáš Julínek: Po reformě už vás lékař neodmítne
Ohodnoťte tento článek!