Přejít na obsah

Tomáš Julínek: Po reformě už vás lékař neodmítne

zpět
6.8.2007

"Dnes pacienti zjistí až poté, co dorazí do nemocnice, že mají na něco doplácet. Nebo je jim dokonce řečeno, že do té nemocnice nepatří. To chceme zásadně změnit," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr zdravotnictví Tomáš Julínek...

Proti změnám, které chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v příštích dvou letech, je zavedení poplatků u lékaře hodně slabým odvarem.

Reforma zdravotnictví, kterou plánuje naplno spustit od roku 2009, se pacientů, lékařů a zdravotních pojišťoven dotkne daleko víc, než si dnes umí představit.

Julínek chce převést pojišťovny na akciové společnosti a dát jim vedle širších pravomocí i mnohem víc povinností. Pacienti si budou moci připlatit na nadstandardní zdravotní péči a dozvědí se, na co mají za 200 miliard, které od nich zdravotní pojišťovny ročně vyberou, u lékaře a v nemocnicích nezpochybnitelný nárok.

„Dnes pacienti zjistí až poté, co dorazí do nemocnice, že mají na něco doplácet. Nebo je jim dokonce řečeno, že do té nemocnice nepatří. To chceme zásadně změnit,“ říká v rozhovoru pro HN Julínek.

HN: V polovině srpna bude vláda schvalovat váš reformní plán, ve kterém říkáte, co chcete dělat v příštích dvou letech s českým zdravotnictvím. Na co se v příštích letech budou muset pacienti připravit?

Nejdůležitější je v tomto volebním období změna zdravotních pojišťoven, aby to nebyly jenom ohřívače peněz, které nezodpovědně přijmou peníze a pošlou je nezodpovědně někam jinam bez toho, aby s pacienty uzavřely smlouvu na to, co pro ně mají zajistit. Chceme, aby občan věděl, co má předplaceno ve zdravotní péči. Jeden z našich prvních kroků je stanovení zákonného nároku na bezplatnou zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění

HN: Co definování péče hrazené z pojištění bude znamenat pro pacienty?

Dnes pacienti teprve až poté, kdy dorazí do nemocnice, zjistí, že mají na něco doplácet. Nebo je jim dokonce řečeno, že do té nemocnice nepatří, nebo ta nemocnice není vybavena na to, co oni se svým problémem potřebují. A pak jim lékař řekne, že je kvůli jakýmsi limitům nemůže ošetřit, čemuž samozřejmě pacienti nerozumí. A pak nevědí, jestli je doktor šidí, chce sponzorský dar nebo úplatek. To chceme zásadně změnit.

Celý rozhovor s Tomášem Julínkem si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Tomáš Julínek: Po reformě už vás lékař neodmítne

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Tomáš Julínek: Po reformě už vás lékař neodmítne

Komentáře

dalších 24 komentářů
Milan Šilhan Vážený Anofelesi,  | 9. 08. 2007 12:53

já s Vám souhlasím. Hlavní nedostatky současné finanční zdravotní politiky vyplývají z nepřítomnosti zákonů o veřejném financování zdravotnictví ( pojištění + územní a státní rozpočet ). Jinak evropská zásada pro solidární zdravotní pojištění je : děti a mladí jdou na zatím svůj úvěr ( pokud nejsou pojištěním zpoplatněny i sociálnmí dávky ), střední generace roztáčí průběžné placení a šetření a důchodci čerpají ze svého "naspoření". Je věcí státní finanční politiky, aby tento princip držela v rovnováze ( i důchodci platí pojistné ze svých důchodů - jde obecně o zpoplatnění všech příjmů ). Co se pak týká vedlejších zemí, "bývalek RVHP", podívejte se na veřejné náklady na zdravotnictví na hlavu občana a na procento z HDP. Jde v prvé řadě o množství peněz na občana, v tomto směru je ČR v čele dnes již kolem 2.000 dolarů na občana za rok. USA se zdravotnickými advokáty a polosoukromým-poloveřejným pojištěním je na 6.000 dolarech na občana a rok. Bude zajímavé, jak poskočíme v Euro-zóně a jak se zhodnotí Euro-fondy pojištěnců v pojišťovnách. Zatím jsme velmi zajímaví i pro pojištěnce evropské "patnáctky". České zdravotnictví je hodnoceno jako "evropské a kvalitní". Zubaře si nemohou vynachválit.

Jistější i pro lékař Re:Re:Re:Po reformě už vás lékař neodmítne..  | 8. 08. 2007 20:46

A proč by nežil ? Po reformě ho žádný lékař neodmítne, bude to mít taky jistý.

BLB Re:Re:Po reformě už vás lékař neodmítne..  | 8. 08. 2007 07:45

Pokud bude ještě žít...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné