Tomograf pozná, čím trpí lidské oko

Špičkový přístroj pro vyšetření oka si v těchto dnech pořídila Nemocnice ve Frýdku-Místku. Optický koherentní tomograf (OCT) slouží k detailnímu vyšetření vrstev sítnice a terče optického nervu…

„Optický tomograf přináší naprosto revoluční změnu v diagnostice onemocnění oka, protože dokáže detailně, po vrstvách, vyšetřit velmi tenkou sítnici, což dříve nebylo možné. Dají se tak odhalit i počáteční stadia nemocí, která dosavadními optickými přístroji odhalit nešlo,“ popsal primář očního oddělení Radim Čech.

Dodal, že například u velmi mladého pacienta s odchlípením vrstev sítnice, který náhle začne velmi špatně vidět, jsou nyní lékaři pomocí OCT schopni nejen přesně stanovit diagnózu, ale také rozsah onemocnění, a především určit správný způsob léčby.

Přístroj také dokáže velmi detailně vyšetřit terč optického nervu včetně prohlubenin, které vznikají nejčastěji u zeleného zákalu v raných stadiích onemocnění.

„Lze velmi přesně určit a sledovat úbytek nervových vláken, která zelený zákal mnohdy zákeřně, nepozorovaně a nenávratně postihuje,“ uvedl Čech.

Přístroj bude uveden do provozu ve druhé polovině ledna. Stál 2,5 miliónu korun a byl zakoupen z příspěvků kraje.

„Přístroj bude k dispozici pacientům minimálně poloviny kraje, kteří tak nebudou muset jezdit za tímto vyšetřením do Ostravy.

Právo

Ohodnoťte tento článek!