Tošenovského pobouřilo rozhodnutí parlamentu o převodu nemocnic

“ Stát na nás převedl povinnosti a teď nám opakovaně vstupuje do rozhodování o našem majetku. Stát chce nyní krajům diktovat, jak mají se svěřeným majetkem nakládat. To si přece měl rozmyslet předtím, než nám nemocnice svěřil. Pokud chce stát kraje řídit, pak by bylo logické kraje zrušit,“ řekl hejtman Tošenovský

Včerejší rozhodnutí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o zákazu převodu nemocnic na akciové společnosti pobouřilo hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského ( ODS).

“ Stát na nás převedl povinnosti a teď nám opakovaně vstupuje do rozhodování o našem majetku. Stát chce nyní krajům diktovat, jak mají se svěřeným majetkem nakládat. To si přece měl rozmyslet předtím, než nám nemocnice svěřil. Pokud chce stát kraje řídit, pak by bylo logické kraje zrušit,“ řekl Tošenovský a dodal, že kraj postupuje při správě jemu svěřeného majetku s nejlepším vědomím tak, aby se jeho organizace chovaly ekonomicky.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Sněmovna opět proti převodům nemocnic na obchodní společnosti

V případě nemocnic znamená podle hejtmana ekonomická stabilita garantovanou péči pro občany. “ Šokuje mě, že vláda do dnešního dne nebyla schopna přijmout koncepci zdravotnictví a předložit ji poslancům k projednání. Přitom už se přijímají regulační mechanismy vůči nám, kteří musíme denně problémy spojené s chodem nemocnic řešit,“ vysvětlil hejtman.

Jeho náměstek pro zdravotnictví Jiří Veverka ( ODS) doplnil, že Moravskoslezský kraj nemocnice nepřevedl, ale vytvořil zcela nové akciové společnosti, a to rozhodnutím zastupitelstva 28. dubna letošního roku.

“ To nám nikdo nemůže zakázat a bylo to zcela legitimní. V procesu zefektivňování provozu našich zdravotnických zařízení budeme dále pokračovat tak, abychom se dobře starali o svůj majetek a zajistili jsme ekonomickou stabilizaci našich nemocnic, a tím všem lidem v kraji i odpovídající zdravotní péči,“ řekl Veverka. Moravskoslezský kraj spravuje devět nemocnic, souhrnný dluh za loňský rok činil 110 milionů korun.

Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!