Tošenovský: zdravotnictví spěje ke krizi

Současný systém zdravotnictví se dostává čím dál do větších problémů. Podle představitelů Svazu zdravotních pojišťoven ČR potřebujeme při jeho řešení razantnější kroky, než plánuje ministerstvo zdravotnictví…

„Všichni žijí s pocitem, že je zdravotnictví zadarmo. To je však velký omyl. Málokterý člověk ví, jak vysokou částku ročně platí za zdravotní pojištění,“ poznamenal hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS).

Podle něj jde společně s odvody zaměstnavatele o třináct procent nákladů na mzdu zaměstnance. „Ani za plyn, vodu a energii rodina nevynakládá tolik peněz. Naše zdravotnictví je velmi drahá záležitost,“ upozornil hejtman.

Podle něj jsme na pokraji možné krize. „Současný systém vede zdravotnictví do záhuby. Neustálý nárůst výdajů je neúnosný,“ varoval Tošenovský.

Částečným řešením vysokých nákladů by mohlo být zavedení menšího poplatku, například dvacetikorunového, při návštěvě u praktického lékaře nebo za vypsání receptu. Prohlásil to předseda Oblastní stomatologické komory v Ostravě Petr Mlejnek.

„Poté, co poplatek zavedli v minulosti v Německu a nedávno na Slovensku, tak tam během dvou měsíců klesla o jednu třetinu návštěvnost pacientů u lékařů. Ukázalo se, že řada lidí k nim chodila s něčím, s čím nemusela, nebo někteří si chodili jenom tak popovídat,“ upozornil Mlejnek.

Podle něj výrazně klesla i spotřeba léků, asi o dvacet procent. „Zjistilo se, že někteří jedinci léky vůbec nepotřebují, nebo je brali zbytečně, neboť se zásobovali dopředu,“ podotkl.

Ředitel Revírní bratrské pokladny Lubomír Káňa prohlásil, že současná situace ve zdravotnictví vyžaduje razantnější kroky než ty, které nyní připravilo ve své koncepci ministerstvo zdravotnictví.

„Nic v reformě nenasvědčuje tomu, že bychom se mohli z těchto problémů dostat,“ konstatoval Lubomír Káňa.

Radim Kijonka, Právo

Ohodnoťte tento článek!