Transfuzní oddělení zrušili, krev jde stále místním lidem

Titulní obrázek

Hematologické a transfuzní oddělení v jilemnické nemocnici bylo zrušeno. Dárci krve, kteří přijdou na zdejší odběrové místo, si ale mohou být stále jisti, že krev, kterou zde odevzdají, se zase vrátí potřebným v okrese. Zároveň ale zůstaly v celém Libereckém kraji jen tři odběrová místa.

Jilemnická nemocnice krev už nezpracovává, ale odebraná pomáhá stále místním

„Důvodů pro zrušení je několik. Stále objevujeme další nemoce a je třeba minimalizovat riziko infekce od dárců. Musíme myslet i na ekonomickou stránku věci. Provoz přístrojů na vyšetření krve je velice nákladný, a aby se vyplatil, je třeba mít krve určité množství. Atřetím důvodem je vedlejší produkt darované krve, který je ale velice důležitý. Je to krevní plazma, ze které se vyrábí koncentráty krevních destiček nebo očkování,“ vysvětlil rušení transfuzních oddělení ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský.

V okrese Semily je dárců krve dost. Mnoho z nich se dočká plakety doktora Jana Janského, který objevil čtvrtou krevní skupinu. Dokud transfuzní oddělení fungovalo, místní obyvatelé věděli, že jejich krev pomůže třeba mladému klukovi po autonehodě na Kozákově, tedy místním.

A nyní to podle ředitele nemocnice funguje stále stejně. „Krev zde odeberou, upraví a odvezou do Prahy, kde ji zpracují. Chtěl jsem, aby se ta samá krkonošská krev zase vracela zpět pro naše místní, a to se také děje. V Praze si nechají jen část. Stále tak místní občané pomáhají místním lidem,“ dodal Jiří Kalenský.

V celém Libereckém kraji tak ale zůstala jen tři odběrová místa. Jilemnice, Liberec a Česká Lípa. Důvodem jsou nároky na zpracování krve. I v jilemnické nemocnici teď řídí odběry krve pražská vojenská nemocnice.

„Nároky kladené na medicínu jsou v malých nemocnicích nezvládnutelné. Jsme jedna z mála zemí, kde platí: co okres to transfuzní oddělení. Odběrových míst je méně, ale do budoucna se budeme snažit na vybraná místa zajistit svoz dárců za pomoci autobusů,“ řekl primář transfuzního oddělení Ústřední vojenské nenocnice v Praze Miloš Bohoněk.

Za loňský rok věnovalo krev z okresu Semily neuvěřitelných 3000 dárců. Počet dárců klesl o čtvrtinu, když se jim v rámci reorganizace přestali posílat pozvánky na odběry. Po obnovení se zase zvedl.

Zuzana Koulová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!