Přejít na obsah

Trestní oznámení ODS na Ratha kvůli tendru bylo odloženo

zpět
2.6.2011
David Rath
zvětšitDavid RathZdroj: PSP ČR

David Rath | Zdroj: PSP ČR

 

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 odložilo trestní oznámení ODS na středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) kvůli tendru na dostavbu mladoboleslavské nemocnice.

Neshledalo žádné porušení zákona, řekla předsedkyně kontrolního výboru středočeského zastupitelstva Dagmar Nohýnková (ODS). Dodala, že klub zastupitelů za ODS má na věc opačný názor, podle něj byl zákon jednoznačně porušen.

„Smlouva, kterou podepíši, a přitom nemám mandát zastupitelstva, je minimálně neplatný akt,“ uvedla.

Občanští demokraté podali trestní oznámení na Ratha kvůli tomu, že podepsal dodatek smlouvy k výstavbě nemocničního pavilonu, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice.

Podle ODS se kraj zavázal ručit za stavební zakázku až do 450 milionů korun bez souhlasu zastupitelstva. Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoc. Zastupitelstvo později veškeré záležitosti schválilo, podle ODS šlo o dodatečné legalizování nezákonných kroků.

Hejtman už dříve obvinění odmítl. Připustil však, že ve smlouvě mezi nemocnicí, investorem a krajem mělo být uvedeno, že ručitelský závazek vejde v platnost až po schválení zastupitelstvem.

Smlouva jako taková ale podle něj byla platná hned po jejím uzavření, za nemocnici totiž stačí, že ji schválí valná hromada této akciové společnosti, což je krajská rada. Pouze ručitelský závazek podle něj nabyl platnosti až pozdějším hlasováním zastupitelů.

Kvůli dohadům kolem tendru v nemocnici počátkem dubna protestovalo asi 70 lékařů a sester.


Komentovat článek: Trestní oznámení ODS na Ratha kvůli tendru bylo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné