Trestní stíhání dětských lékařů zastaveno

Titulní obrázek

Dětští lékaři Jana Hejduková a Milan Zajíc z Pelhřimova si mohou oddychnout, policie odložila jejich vyšetřování a nebude je trestně stíhat kvůli smrti dvanáctiletého školáka Petra Matii. Policejní verdikt už potvrdilo okresní státní zastupitelství, odložení podnětu na trestní stíhání obou lékařů je pravomocné…

Policejní verdikt už potvrdilo okresní státní zastupitelství

Petr Matia, který chodil do šesté třídy pelhřimovské Základní školy Osvobození, zemřel náhle v únoru 2005. Vyšetření u něho tehdy prokázalo těžký stupeň cukrovky. Podle otce zemřelého školáka Petra Matii, rovněž Petra, mohli za smrt jeho syna lékaři Hejduková se Zajícem. Jeho syn byl pacientem zmíněné dětské lékařky nejméně šest let, doktor na penzi Milan Zajíc Matiu ošetřoval bezprostředně před nečekanou a předčasnou smrtí, když svoji kolegyni dočasně zastupoval. Otec zemřelého dítěte podal na oba lékaře trestní oznámení letos na jaře. To vyšetřovatel poté, co se seznámil se znaleckými posudky z oboru medicíny, odložil.

„Na základě zmíněného znaleckého posudku vyšetřovatel případ odložil,“ potvrdil stanovisko vyšetřovatele policejní mluvčí Lubomír Vacek. Matia vzápětí napadl rozhodnutí vyšetřovatele stížností na okresní státní zastupitelství, státní zástupce Karel Váňa ale závěry vyšetřovatele potvrdil a věc tak uzavřel.

Přestal věřit

I sám Matia po posledním rozhodnutí už přestal věřit, že by se mu podařilo lékaře, na které podal trestní oznámení, dostat před soud. „Byla tam podle mě zase spousta nesrovnalostí. Domnívám se, že stížnost zamítnuta být neměla,“ reagoval otec. „Poradím se s právníkem, zvážím další krok přes občanskoprávní soud,“ dodal Matia. Doktorka Hejduková se nechtěla ani k poslednímu vývoji případu, přestože mluví v její prospěch, příliš vyjadřovat. „Je to skončené, já k tomu nebudu už nic říkat,“ byla jediná slova Hejdukové.

Matia starší případ otevřel a chtěl nechat trestně stíhat lékaře poté, co dostal vyjádření dvou odborných komisí.

„Podle závěrů odborných komisí ministerstva zdravotnictví a České lékařské komory postupovali lékaři při léčbě mého syna chybně,“ zdůvodnil podání oznámení Matia.

Jiří Jíra, Právo

Ohodnoťte tento článek!